Κυριακή 20 Οκτωβρίου 2024

Νέα εντός έδρας ήττα για τον A.O. Trikala Basket Advent από τους Vikos Falcons με 68-79.

Ο A.O. Trikala Basket Advent υπέστη και νέα εντός έδρας ήττα στο φετινό πρωτάθλημα της Elite League, χάνοντας από τους Vikos Falcons με σκορ 68-79, σε αγώνα για την 4η αγωνιστική.

Παρά το δυναμικό ξεκίνημα, όπου οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 19-18 στο πρώτο δεκάλεπτο, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη.

Οι Vikos Falcons ανέβασαν την απόδοσή τους στο δεύτερο δεκάλεπτο, κλείνοντας το ημίχρονο μπροστά με 34-41 και παρόλο που ο ΑΟΤ προσπάθησε να μειώσει τη διαφορά στην τρίτη περίοδο (57-61), δεν κατάφερε να διατηρήσει τον ρυθμό του αγώνα στο τελευταίο κρίσιμο δεκάλεπτο.

Η ομάδα του ΑΟΤ φάνηκε να υστερεί στα τελευταία λεπτά, επιτρέποντας στους φιλοξενούμενους να αυξήσουν τη διαφορά και να κλείσουν το παιχνίδι με σκορ 68-79, υποχρεώνοντας την ομάδα σε μια ήττα που αφήνει προβληματισμό για τη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Τρίκαλα Basket-Vikos Φalcons  68-79
Δεκάλεπτα: 19-18, 34-41, 57-61, 68-79
Διαιτητές: Ταρενίδης-Μαραμής-Κοντογιάννης (Μπουργάνης)
Τρίκαλα Basket (Γιαπλές): Ταχυρίδης 4, Τατς 8 (1), Χορνμπάκλ 15 (3), Κολότσιος, Πουλιανίτης 9 (2), Κωνσταντινίδης 8 (2), Δημακόπουλος 2, Βαβάτσικος 7 (1), Νέσης 9 (1), Οκεκουόγεν 6
Vikos Φalcons (Μούτσιος): Γεωργαλάς 11 (1), Ερμείδης 11 (2), Μητρόπουλος, Γράβας 11, Γουίλιαμς 14 (3), Μανάκας 7, Σάιμπερτ 11 (3), Παύλος 9 (3), Αναγνωστάκης 5 (1)