Κυριακή 20 Οκτωβρίου 2024

Δυνατό ξεκίνημα με νίκη 57-45 επί της ΚΒΑ για τον Αστέρα.

Στην πρεμιέρα του 2ου ομίλου της Α2 ΕΣΚΑΘ, ο Αστέρας υποδέχθηκε την ομάδα της ΚΒΑ σε ένα παιχνίδι γεμάτο ένταση και συγκινήσεις. Ο αγώνας, που πραγματοποιήθηκε στο κλειστό του Αγίου Θωμά, τελείωσε με σκορ 57-45, δίνοντας στον Αστέρα την πρώτη του νίκη στη νέα αγωνιστική περίοδο.

Ο Αστέρας ξεκίνησε δυναμικά το παιχνίδι, επιβάλλοντας τον ρυθμό του και κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 16-8. Στη συνέχεια, η ομάδα συνέχισε την καλή της εμφάνιση, επεκτείνοντας τη διαφορά στο ημίχρονο σε 31-20.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η ΚΒΑ αντέτεινε μια αξιόλογη προσπάθεια, μειώνοντας τη διαφορά στους 4 πόντους (39-35), δείχνοντας ότι δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Ωστόσο, ο Αστέρας αντέδρασε στο τελευταίο δεκάλεπτο, διατηρώντας την ψυχραιμία του και καταφέρνοντας να κλείσει το παιχνίδι με τελικό σκορ 57-45.

Η νίκη αυτή δίνει στον Αστέρα ένα καλό ξεκίνημα για την υπόλοιπη χρονιά, με την ομάδα να δείχνει σθένος και ομαδικότητα. Αντίθετα, η ΚΒΑ θα πρέπει να ανασυνταχθεί και να βρει λύσεις για τις επόμενες αγωνιστικές.

Αστέρας - ΚΒΑ  57-45
Δεκάλεπτα: 16-8, 31-20, 39-35, 57-45.
Διαιτητές: Δότα - Πετριδής
Αστέρας (Ρουκας ):Μπίνας 4, Κατσαδούρος 3, Κοντογιάννης 10(1), Γιακού, Παπάζογλου 4, Βησσαρίου, Μπαράκος 17(5), Βουδούρης 13(2), Παναγιώτου , Κατσής 4, Ευθυμιάδης 2,  Καλογερόπουλος.
ΚΒΑ (Κρομμύδας) Σίσκος , Νάτσινας 3, Καλογριανίτης 13(2), Ντανοβασίλης 7, Λαρίσης 1, Μπενέκης 14(3), Κοτσιαρίδης 2, Μπακρατσής , Ζευγαράς , Ραπάι 5, Ψήφης .