Κυριακή 20 Οκτωβρίου 2024

Ανόρθωση Βόλου: Πήρε το Θεσσαλικό ντέρμπι με την Αναγέννηση Καρδίτσας (3η Αγων. National League 2)

Στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της National League 2, η Ανόρθωση Βόλου επικράτησε της Αναγέννησης Καρδίτσας σε ένα αμφίρροπο και συναρπαστικό Θεσσαλικό ντέρμπι, με τελικό σκορ 84-80.

Ο αγώνας  ήταν γεμάτος ένταση και πάθος, με τους δύο συλλόγους να μάχονται στήθος με στήθος για τη νίκη.

Η Ανόρθωση ξεκίνησε  εντυπωσιακά, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 26-17. Η ομάδα του Βόλου έδειξε την κυριαρχία της στο παρκέ, με καλή αμυντική λειτουργία και παραγωγικότητα στην επίθεση. Στη συνέχεια, στο δεύτερο δεκάλεπτο, η διαφορά αυξήθηκε στο ημίχρονο, καθώς η Ανόρθωση διατήρησε τον έλεγχο του παιχνιδιού με σκορ 47-35.

Ωστόσο, η Αναγέννηση Καρδίτσας δεν εγκατέλειψε την προσπάθεια και στο τρίτο δεκάλεπτο μείωσε τη διαφορά, καταφέρνοντας να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο με σκορ 65-59. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η ένταση ανέβηκε καθώς οι δύο ομάδες πάλευαν για τη νίκη, αλλά η Ανόρθωση διατήρησε την ψυχραιμία της και κατάφερε να επικρατήσει με τελικό σκορ 84-80.

Αυτή η σημαντική νίκη επιβεβαίωσε την ανωτερότητα της Ανόρθωσης Βόλου, που δείχνει έτοιμη να διεκδικήσει τη θέση της στις κορυφαίες θέσεις της National League 2. Από την άλλη, η Αναγέννηση Καρδίτσας θα πρέπει να ανασυνταχθεί και να βρει τις λύσεις που χρειάζονται για να επιστρέψει στις νίκες.

Ανόρθωση Βόλου-Αναγέννηση Καρδίτσας  84-80
Δεκάλεπτα: 26-17, 47-35, 65-59, 84-80
Ανόρθωση Βόλου (Βλιώρας): Ίλτσογλου Γ., Μισαηλίδης 3, Σαββίδης, Ίλτσογλου Θ. 3 (1), Ζησόπουλος 6, Μπόγδανος 24 (1), Λογοδότης 9 (1), Στύλας, Σιμάκης 15 (1), Σιρολιάνης 2, Ιντό 19 (2).
Αναγέννηση Καρδίτσας (Παππάς): Σανγκαρέ, Αντωνίου 9 (1), Ζευγαράς 3 (1), Γκαντιάς 9, Κακαβούλας 21 (1), Μοσχόπουλος, Φουστέλης 2, Ψύρρας 12 (3), Γκούλιος 2, Πανάγος 18 (2), Θεοδώρου, Καλλιάρας 4.