Κυριακή 20 Οκτωβρίου 2024

Νικηφόρα πρεμιέρα για τον Γ.Σ. Μουζακίου κόντρα στον Α.Σ. Δαναό 2022 με σκορ 62-81.

Ο Γ.Σ. Μουζακίου ξεκίνησε ιδανικά τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα της Α2 ΕΣΚΑΘ, επικρατώντας του Α.Σ. Δαναός 2022 με 62-81 στην Τρικαλινή έδρα, στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος.
Οι παίκτες του Στέφανου Μπελάγια, παρουσιάζοντας εξαιρετική απόδοση κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, κατάφεραν να εξασφαλίσουν τη νίκη με σχετική άνεση.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ, με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει ισόπαλο 24-24.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Γ.Σ. Μουζακίου άρχισε να αποκτά ένα μικρό προβάδισμα, κλείνοντας το ημίχρονο μπροστά με 39-42, εκμεταλλευόμενος την εξαιρετική εμφάνιση του Τσούκα που σημείωσε συνολικά 39 πόντους με 1 τρίποντο. Ο αγώνας παρέμεινε αμφίρροπος μέχρι το τρίτο δεκάλεπτο, με τον Δαναό να βρίσκεται πίσω με μόλις 5 πόντους (56-61), αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Γ.Σ. Μουζακίου κατάφερε να ανεβάσει στροφές κυρίως στη άμυνα καθώς δέχθηκε μόλις 6 πόντους ενώ σκόραρε 20.

Καθοριστικό ρόλο στη νίκη έπαιξε η απόδοση των Κουμαρτζάκη (14 πόντοι με 4 τρίποντα) και Μπίζιου (10 πόντοι).

Για τους γηπεδούχους διακρίθηκαν ο Καβανόζης με 13 πόντους και ο Κατσίμπρας με τον Φωτίου με 11 και 10 πόντους αντίστοιχα.

Δαναός 2022 - Γ.Σ. Μουζακίου  62-81
Δεκάλεπτα:24-24, 39-42, 56-61, 62-81
Διαιτητές : Γκουλιώνης-Χαϊντούτη
Α.Σ. Δαναός 2022 (Μπάλτος): Καβανόζης 13(1), Κουμπούρας 2, Παπακώστας, Σδράκας 7, Κοτίνας, Καραγεώργος 2, Κατσίμπρας 11(1), Φώτης 10(2), Κωστόπουλος 2, Λαμπρόπουλος 9(1), Πούλιος, Κωτούλας 6.
Γ.Σ. Μουζακίου (Μπελάγιας): Στεφανίδης, Τσίγκας 3, Ράγγος 5(1), Τσούκας 39(1), Κουμαρτζάκης 14(4), Παπαευθυμίου 2, Μπράμης, Τσιτσώνης Κ. 1, Μουταρέλος, Στεργιούλης, Χλωρός Π. 7(1), Μπίζιος 10.