Κυριακή 20 Οκτωβρίου 2024

Θρίλερ στην πρεμιέρα της Α2 ΕΣΚΑΘ : Ο Λέοντας Τυρνάβου νίκησε την Ελασσόνα στην 2η παράταση με 65-68.

Συναρπαστική πρεμιέρα στην Α2 ΕΣΚΑΘ, με την ομάδα της Ελασσόνας να φιλοξενεί τον Λέοντα Τυρνάβου σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στην δεύτερη παράταση και ολοκληρώθηκε με νικητές τους φιλοξενούμενους με σκορ 65-68.
Η κανονική διάρκεια του αγώνα έληξε ισόπαλη 55-55, με τις δύο ομάδες να παλεύουν στήθος με στήθος σε κάθε φάση. Η πρώτη παράταση έφερε το σκορ στο 59-59, διατηρώντας την ένταση και το ενδιαφέρον σε υψηλά επίπεδα. Στη δεύτερη παράταση, ο Λέοντας Τυρνάβου κατάφερε να πάρει τη νίκη με σκορ 65-68, εξασφαλίζοντας ένα σημαντικό διπλό στην πρεμιέρα της σεζόν.

Κορυφαίες εμφανίσεις από τους παίκτες και των δύο ομάδων, με την άμυνα και τα νεύρα να παίζουν καθοριστικό ρόλο στην έκβαση του ματς. Η Ελασσόνα έδειξε μαχητικότητα, αλλά δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες της στα κρίσιμα σημεία, ενώ ο Λέοντας κράτησε την ψυχραιμία του και με καθοριστικά καλάθια πήρε την πολύτιμη νίκη.

Η αναμέτρηση αυτή άφησε υποσχέσεις για μια συναρπαστική σεζόν στην Α2 ΕΣΚΑΘ, με τις ομάδες να δείχνουν ότι είναι έτοιμες να διεκδικήσουν κάθε πόντο.

Ελασσόνα - Λέοντας Τυρνάβου 65-68
Δεκάλεπτα : 16-11, 32-21,  41-38, 55-55κ.δ., 59-59 α παρ., 65-68 β παρ.
Διαιτητές :Παζώλης - Στεργιούλας
Ελασσόνα (Κατσαρές) Δημόπουλος 5, Γιώτσας Δ. 6(1), Πλατίκας , Φάκας , Κατσαρές 4, Σολωμός , Γκανάτσιος , Αβελλας 17(2), Λιάπης 33, Βελέντζας , Γιώτσας Χ. , Φλώρος .
Λέοντας Τυρνάβου (Ζαγανίδης) Τσόγιας 22(1), Σταμπουλής 3, Γεωργιάδης ,  Γκουντουβάς Δ. 7, Λιόβας , Καραμήτσιος , Ρούντος 8(1), Κυρατζής 19(2), Μπαγκούας 6, Μπούχρας 3.

Η τελευταία φάση της κανονικής διάρκειας με την ισοφάριση του Λέοντα Τυρνάβου.