Δευτέρα 24 Ιανουαρίου 2022

Sports Academy - Ερμής Αγιάς 2018 61-68 (Α2 ΕΣΚΑΘ)

Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της για το 2022 η ομάδα του Ερμή Αγιάς 2018, καθώς επικράτησε της Sports Academy με σκορ 61-68 σε ματς που διεξήχθει στο κλειστό της Χάλκης.

Η μακρά απουσία από τους αγωνιστικούς χώρους φάνηκε να επηρεάζει και τις δυο ομάδες, οι οποίες δεν είχαν ρυθμό, ήταν άστοχες και έκαναν πολλά λάθη. Ωστόσο η ομάδα της Αγιάς εκμεταλλεύτηκε την εμπειρία της και την δύναμη της και πήρε από την αρχή το προβάδισμα, κλείνοντας το πρώτο  δεκάλεπτο μπροστά με 19-11. Στο δεύτερο δεκάλεπτο συνέχισε να διατηρεί το προβάδισμα και πήγε στα αποδυτήρια με +11(25-36).

Στο δεύτερο ημίχρονο τρέχοντας στον ανοιχτό γήπεδο μετά από τα αρκετά λάθη των παικτών της ΣΑΛ, έφτασε την διαφορά στους 20 πόντους στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου με σκορ 37-57.

Στην τελευταία περίοδο οι παίκτες του Θεοδωρόπουλου μπήκαν δυνατά στο παρκέ και παραλίγο να κάνουν μια τεράστια ανατροπή. Η διαφορά άρχισε να ροκανίζετε, με τους παίκτες της γηπεδούχου ομάδας να παλεύουν όμως να μην έχουν τον χρόνο με το μέρος τους για να πετύχουν την απόλυτη ανατροπή. Η ομάδα του Μακροβασίλη τελικά πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 61-68.

Με αυτήν την νίκη η ομάδα της Αγιάς ανέβασε το ρεκόρ της στο 9-2 και συνεχίζει να παλεύει για να ανεβεί στην πρώτη θέση του πρωταθλήματος.

Sports Academy - Ερμής Αγιάς 2018  61-68
Δεκάλεπτα : 11-19, 25-36, 37-57, 61-68
Διαιτητές : Χατζής - Καρλιάμπας
Sports Academy :(Θεοδωρόπουλος)  Χριστοφυλλίδης 6, Κυρίτσης 3(1), Θεοχάρης , Ζαχαράκης 8(1), Νταής , Θεοδωροπουλος , Πατρας 2, Ζαγανίδης 2, Ζιώγας 28(1), Παπαδόπουλος 12
Ερμής Αγίας 2018 (Μακροβασίλης) Μαλλιάρας 6, Τσικρίκης , Μάτης Ν. 14(2), Τάτσιος 2, Ρηγόπουλος 10, Μάτης Γ. , Χονδροδήμος , Αγορίτσας 13(1), Ριζούλης , Παπαρισούλης 23(1), Γκατζιώγιας , Ζέικος , Χαλκιάς