Σάββατο 20 Νοεμβρίου 2021

Πήρε το ντέρμπι με το Μαρούσι ο ΑΣΚ. (Φώτο)

Σε ένα πολύ δυνατό παιχνίδι που κρίθηκε στο τελευταίο λεπτό, ο ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΧΩΡΙΟ Α.Σ.Καρδίτσας νίκησε το Μαρούσι με 75-72 και έκανε το "6 στα 6" στο πρωτάθλημα, παραμένοντας η μοναδική αήττητη ομάδα στο πρωτάθλημα.

Από το πρώτο λεπτό φάνηκε ότι το ματς θα έχει δραματική εξέλιξη, με το Μαρούσι να δείχνει μεγάλη αποφασιστικότητα και να βάζει δύσκολα στον ΑΣΚ. Το ημίχρονο έληξε με τους "κυανόλευκους" να προηγούνται με 41-39, ενώ στην τρίτη περίοδο βρέθηκαν μπροστά με 60-51. Το Μαρούσι όμως δεν παράτησε ποτέ το παιχνίδι, πλησίασε πάλι σε απόσταση αναπνοής, όμως στο τέλος μίλησε η προσωπικότητα των παικτών του ΑΣΚ που έφεραν την ομάδα μπροστά με 75-69 και ουσιαστικά καθάρισαν το ματς για να διαμορφωθεί το τελικό 75-72.

Καρδίτσα-Μαρούσι 75-72
Δεκάλεπτα: 18-19, 41-39, 60-54, 75-72
Διαιτητές: Τζιοπάνος Ν.-Μπακάλης-Χατζημπαλίδης (Αθανασόπουλος)
Καρδίτσα (Λιόγας): Γράβας 17, Τσιλούλης 2, Καρράς 1, Μπουρούσης 14 (2), Κακλαμάνος 14 (2), Σπυριδονίδης 4, Χάλαρης 4, Ντράσκοβιτς 12, Τσούκας, Βεργίνης 7 (1), Πεφάνης.
Μαρούσι (Σκαραφίγκας): Στασινός 13 (2), Παπαγιάννης 5 (1), Ξυδάς 14 (4), Ξύδης, Προίσκος, Σιδέρης 3, Μαργέλης 4, Παπαγεωργόπουλος 4 (1), Αρνόκουρος 6, Κωνσταντακόπουλος, Γκαγκαλούδης 23 (3).