Σάββατο 20 Νοεμβρίου 2021

Ερμής Αγιάς 2018 – Κένταυρος Ζαγοράς 82-68 (Α2΄ ΕΣΚΑΘ)

Επιστροφή στις νίκες για τον Ερμή Αγιάς 2018. καθώς σε αγώνα που διεξήχθει το απόγευμα του Σάββατο στο κλειστό της Αγιάς οι γηπεδούχοι πήραν το ροζ φύλλο με σκορ 82-68 κοντρα στον Κένταυρο Ζαγοράς

Οι παίκτες του Ερμή ξεκίνησαν φουριόζοι το ματς ωστόσο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν γρήγορα να το ισορροπήσουν και πάλι, με την διαφορά στο σκορ να μένει σε απόσταση ενός πόντου για το 1ο δεκάλεπτο (16-15), με το ίδιο σκηνικό να εξελίσσετε και στο 2ο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να καταφέρουν να κλείσουν με μικρό προβάδισμα το ημίχρονο(39-34).

Η ομάδα της Αγιάς μπήκε δυνατά και στο 3ο δεκάλεπτο και συνέχισε να παίζει γρήγορο και επιθετικό μπάσκετ. Οι παίκτες της Ζαγοράς δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν με τον ίδιο ρυθμό με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει σε μεγάλα επίπεδα με το τέλος του δεκαλέπτου (62-44), καθώς το επιμέρους σκορ σε αυτήν την περίοδο ήταν 23-10.

Ο προπονητής του Ερμή άνοιξε το ροτέισον στα τελευταία λεπτά του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν λύσεις και οι διαφορά έπεσε μέχρι και τους 9 πόντους (73-64), ωστόσο δεν κατάφεραν την ολική ανατροπή, γνωρίζοντας ττελικά την ήττα με 82-68.

Ερμής Αγιάς 2018 – Κένταυρος Ζαγοράς  82-68
Δεκάλεπτα: 16-15, 39-34, 62-44, 82-68.
Διαιτητές: Γεωργούλης - Παπαπρίλης
Ερμής Αγίας 2018 (Μακραβασιλης): Μάτης Ν. 25(5), Τάτσιος 19, Μάτης Γ., Χονδροδήμος 5(1), Αγορίτσας 22(2) , Ριζουλης 2, Ρηγόπουλος 9(1), Φούκας, Ζέικος, Τσιάρας.
Κένταυρος Ζαγοράς :(Δέρβος) :Λάσκος 6(1), Καραρρήγας 14(2), Οικονόμου 4(1), Ψαθάς 9(1), Βαΐτσης 20, Γεωργούδης 7, Μίχος 8.