Δευτέρα 29 Νοεμβρίου 2021

Βόλος BC – Ερμής Αγιάς 2018 63-67(Α2΄ ΕΣΚΑΘ)

Σε απρόσμενο ντέρμπι εξελίχθηκε το ματς στο κλειστό Β. Παρασκευόπουλος ανάμεσα στο BC Βόλος και Ερμή Αγιάς 2018, με νικητές τους δεύτερους με σκορ 63-67.

Παρά την διαφορά στον πίνακα της βαθμολογίας η ομάδα του BC Βόλου κατάφερε να διεκδικήσει την νίκη μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα. Οι δυο αντίπαλοι εναλλασσόταν στο σκορ στην μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, το οποίο τελείωσε ισόπαλο 33-33.

Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, μέχρι και 3 λεπτά πριν την λήξη του 3ου δεκαλέπτου όπου το σκορ εκείνη την στιγμή ήταν 45-45. Στο σημείο εκείνο η ομάδα της Αγιάς έτρεξε ένα σερί 8-0, παίρνοντας σκορ από τον Αγορίτσα, ο οποίος ήρθε από τον πάγκο για να δώσει σημαντικές λύσεις, κλείνοντας το δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ 48-55.

Στην τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι έφτασαν την διαφορά και σε διψήφιο νούμερο, με τους γηπεδούχους, οι οποίοι παρουσιάστηκαν εμφανώς βελτιωμένοι απόρροια της καλής δουλειά που φαίνεται να γίνεται στην ομάδα, να καταφέρνουν να μειώσουν στο τελικό 63-67.

Η ομάδα της Αγιάς αγωνίστηκε με αρκετές απουσίες στον αγώνα λόγω της πανδημίας.

Στην λήξη του αγώνα οι δυο ομάδες χειροκρότησαν η μια την άλλη, μετά το τέλος ενός όμορφου και ανταγωνιστικού παιχνιδιού.

Βόλος BC – Ερμής Αγιάς 2018   63-67
Δεκάλεπτα:  17-18, 33-33, 48-55, 63-67
Διαιτητές: Δημητρόπουλος - Γεωργουσόπουλος
BC Volos :(Καρακατσούνης Ι. - Καρακατσούνης Κ. )  Ευτυχιαδης, Κασανδρινός 9(1),  Τσιώτας 13, Σταύρου 2, Κατσαδωράκης, Πάντζιος , Πλακανδάρας 7(1), Σακιας25(1), Παπαπάνος ,  Ανδρεαδάκης 7, Λωριδόπουλος , Περδικούλης
Ερμής Αγίας 2018 (Μακραβασιλης): Μάτης Ν. 14(1), Τάτσιος 7, Μάτης Γ., Χονδροδήμος 10(2), Αγορίτσας 14(2), Ριζουλης 10, Ρηγόπουλος 12, Φούκας, Τσιάρας.