Σάββατο 17 Οκτωβρίου 2020

Έκανε το 3 στα 3 η Ανόρθωση , 82-69 τον ΓΣ Βόλου(A1 ΕΣΚΑΘ )

3 στα 3 για την Ανόρθωση που επικράτησε πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό σκορ του μαχητικού Γυμναστικού με 82-69.

Με ενθουσιασμό ξεκίνησε ο Γυμναστικος και προηγήθηκε στο 6’ 12-13. Στα εναπομείναντα όμως 4 λεπτά οι έμπειροι παίχτες της Ανόρθωσης με σερί 12-0 έκαναν το 24-13 που ήταν το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.

Με 6-0 ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο για το συγκρότημα του Τύμπα μειώνοντας 24-19 όμως στα υπόλοιπα 8 λεπτά για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο με επι μέρους σκορ 22-7 και προεξάρχοντες τους Μπογδανο, Ντίκα και Καραγιώργο εκτόξευσαν τη διαφορά στο +20(46-26).

Στο ίδιο μοτίβο και το 3ο δεκάλεπτο με τις δυο ομάδες να παίζουν όμορφο μπάσκετ και με σκορ δεκαλέπτου 20-21, στο 30’ ο φωτεινός πίνας έδειχνε 66-47. Στο 4ο δεκάλεπτο ο κόουτς της Ανόρθωσης ξεκούρασε βασικούς παίχτες, δίνοντας χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίχτες και ο Γυμναστικός πετυχαίνοντας 4 τρίποντα, 2 ο Τσίρος και 2 ο Μούτσιος έφτασε στο 38’  στο -11 78-67. Ο Νεαρός Μούτσιος με καλάθι 10’ πριν τη λήξη διαμόρφωσε το τελικό 82-69.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η Ανόρθωση αγωνίστηκε χωρίς τον έμπειρο Γεωργίου και τους νεαρούς Ανδρέογλου, Ακούνια και Αβελλα, ένω μετά το τέλος του αγώνα και οι δυο ομάδες από το κέντρο του γηπέδου χειροκρότησαν στο άκουσμα του ονόματος της άλλης.

Ανόρθωση-ΓΣ Βόλου 82-69
Δεκάλεπτα: 24-13, 46-26, 66-47, 82-69.
Διαιτητές : Σταματόπουλος - Καραθάνος.
Ανόρθωση (Καπουρνιώτης): Καραγεώργος 12(2), Ακριβόπουλος, Παπαϊωάννου, Κοντάκης 7(1), Ντίκας 20, Μπογδάνος 27(1), Γαλανάκης 5(1), Καραθανάσης 6(2), Τραιανου, Σιμωτάς, Φιλίππου, Μουχαρέμ.
Γ.Σ.Βόλου: (Τύμπας Π. – Ντάκης Γ.) Αυλογιάρης 2, Καραφέρης, Ντάκης 9(1), Κορτέσης 9(1), Μούτσιος 16(2), Χαντζόπουλος, Κυριαζής, Ζήσης, Νικολαίδης, Κουρουπάκης 4, Σπανόπουλος 4, Τσίρος 25(4).