Σάββατο 12 Σεπτεμβρίου 2020

Ίωνας - Ανάληψη 88-61 (Κύπελλο ΕΣΚΑΘ)

Ο Ίωνας ξεκίνησε με νίκη της φετινές του υποχρεώσεις στο κύπελλο ΕΣΚΑΘ  επικρατώντας της Ανάληψης με 88-61.

Η  Ανάληψη εκμεταλλεύτηκε το νωθρό  ξεκίνημα των γηπεδούχων και με καλή πίεση  έμεινε κοντά στο σκορ.  Από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά η διαφορά άρχισε να ανοίγει και ο κόουτς Πρέκας χρησιμοποίησε όλους τους παίχτες που είχε.

Να αναφέρουμε ότι η ομάδα της Ανάληψης είχε 9 απουσίες λόγω τραυματισμών και επαγγελματικών υποχρεώσεων, κατέβηκε με 11 παίχτες 6 εφήβους και ένα αθλητή του παιδικού. Μάλιστα ξεκίνησε  το παιχνίδι σε όλο το πρώτο δεκάλεπτο με τα παιδιά της νεανικής ομάδας που έπαιξαν ειδικά στο πρώτο ημίχρονο στα ίσια το εξαιρετικό και έμπειρο αντίπαλο.

Χαρακτηριστικό ήταν ότι σκόραραν όλοι οι παίχτες της Ανάληψης  που κατέβηκε σήμερα με μέσο όρο ηλικίας 17.5 χρόνων.

Ίωνας - Ανάληψη 88-61

Δεκάλεπτα: 15-13, 38-26, 67-45, 88-61

Διαιτητές:
Ίωνας (Πρέκας ): Κουμπούνης 5, Λιαδέλης 4, Πρέκας 5, Φοινικόπουλος 5(1), Γκίκας 3(1), Μπεκρής 17(2),  Μαντζουράνης 21,  Χρηστομάνος 8(1), Τοκατλίδης , Αγάλου-Λωρίτης 6,  Παυλόπουλος 14(3), Βοσινάκης .

Ανάληψη(Τυμπας Στ) Ίλτσογλου 8, Χροναίος 9, Ντάτσιος 2, Ανέστης 3(1), Μπακίρης Κ. 7(1), Μπακίρης Α. 2, Αλεξίου , Βουγιούκας 2, Πανιόπουλος 9, Γκουντόπουλος 3(1), Βούλγαρης 13(1), Παπαγεωργίου 3(1) .