Σάββατο 12 Σεπτεμβρίου 2020

100αρα για την Ανόρθωση που επικράτησε εκτός έδρας του Γ.Σ Νίκαιας με 80-101.

Συνέχισε με νίκη στο θεσμό του κυπέλλου η Βολιώτικη ομάδα που επικράτησε μέσα στη Νίκαια του τοπικού Γυμναστικού μετά από εντυπωσιακό παιχνίδι.

Οι δυο ομάδες με εκπληκτικά ποσοστά ευστοχίας προσέφεραν πλούσιο θέαμα και δείχνουν να βαδίζουν σε καλό δρόμο, μιας και ακόμη βρίσκονται σε στάδιο προετοιμασίας. Οι δυο ομάδες παρατάχθηκαν με σημαντικές απουσίες καθώς απο την Νίκαια δεν αγωνίστηκαν οι Χαλκιάς και Αμπντάλα ενώ για τους Βολιώτες απουσίαζαν οι Γεωργίου, Φιλίππου, Καραθανάσης, Ανδρέογλου, Ακούνια και Κοντογιάννης.

Η Νίκαια ξεκίνησε πολύ δυνατά το ματς και προηγήθηκε στο 3’ με 12-4 αλά οι έμπειροι παίχτες της Ανόρθωσης με εκπληκτικά ποσοστά πέτυχαν στα επόμενα 7 λεπτά άλλους 28 πόντους με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται 24-32. Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το δεύτερο δεκάλεπτο με τους γηπεδούχους να τρέχουν συνεχώς, να σκοράρουν μεγάλα καλάθια με τους έμπειρους Ντικούδη και Αργυρόπουλο ενώ οι Βολιώτες συνέχισαν να σουτάρουν με εκπληκτικά ποσοστά ευστοχίας πετυχαίνοντας  άλλους 27 πόντους, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με σκορ 42-59.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δυο προπονητές Παπαναστασίου και Καπουρνιώτης δοκίμασαν διάφορα σχήματα, μοίρασαν το χρόνο σε όλους τους παίχτες και το τελικό σκορ διαμορφώθηκε 80-101. Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να έχουν σε εκπληκτική μέρα τους Μπόγδανο, Ντίκα και Καραγεώργο που πέτυχαν συνολικά 76 πόντους. Αξίζει να σημειωθεί ότι αγώνας έγινε κεκλεισμένων των θυρών, με τις δυο ομάδες να τηρούν όλους τους κανόνες ασφάλειας που προβλέπονται από το πρωτόκολλο της Γ.Γ.Α ενώ μετά το τέλος του αγώνα οι δυο ομάδες αφού φώναξαν από το κέντρο του γηπέδου τα ονόματα των δυο συλλόγων, φωτογραφήθηκαν μαζί, επιβεβαιώνοντας το καλό κλίμα που επικράτησε σε όλη τη διάρκεια του αγώνα παρά τις μεγάλες μάχες που δόθηκαν για 40 λεπτά από τους αθλητές.

Γ.Σ ΝΙΚΑΙΑΣ – ΑΝΟΡΘΩΣΗ 80-101

Δεκάλεπτα: 24-32, 42-59, 61-81, 80-101

Διαιτητές: Παζώλης, Πετρίδης.

Γ.Σ.ΝΙΚΑΙΑΣ (Παπαναστασίου.): Ζιώγας, Παπαθανασίου 4, Αργυρόπουλος 16(2), Θεοδώρου 3, Γκιγκιούλης, Ρηγόπουλος 16, Παπαναστασίου 12, Ντικούδης 26(2), Σχοινιάς, Χαλκιάς 3.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ (Καπουρνιώτης): Καραγεώργος 22(5), Ακριβόπουλος 3(1), Παπαιωάννου 5(1), Κοντάκης 5(1), Ντίκας 23(1), Μπόγδανος 31(2),  Γαλανάκης, Συλεόπουλος 2, Αβέλας 10.