Κυριακή 9 Φεβρουαρίου 2020

Εύκολο απόγευμα είχε η Νίκη Βόλου κόντρα στον Φαίακα Κέρκυρας

Η ομάδα της Νίκης Βόλου  επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί και κέρδισε εύκολα με 89-58  τη νεανική ομάδα του Φαίακα Κέρκυρας.

Ο coach Κοσμάτος είχε την ευκαιρία να ξεκουράσει αρκετούς παίκτες και να δώσει την ευκαιρία στους νεαρούς να πάρουν περισσότερο χρόνο συμμετοχής.

Εκτός έμειναν λόγω ίωσης οι Τάσσος και Σταυροθεόδωρος, ενώ προφυλάχθησαν ενόψει της δύσκολης συνέχειας οι Τσώλης και Καραγέωργος. Επίσης Σαριμπαλίδης και Παρασκευάς αγωνίστηκαν για 10 λεπτά μόλις, δίνοντας την ευκαιρία στους υπόλοιπους να βρουν ρυθμό ενόψει των αγώνων που ακολουθούν.

Αξιοσημείωτο το γεγονός ότι σημαντικό χρόνο συμμετοχής πήραν, από το πρώτο κιόλας ημίχρονο, 3 αθλητές από τα παιδικοεφηβικά τμήματα της ομάδας (Αναγνωστίδης, Βαλής, Δελεντζές), γνωρίζοντας την αποθέωση από τον κόσμο που βρέθηκε στο Κλειστό.

Η Δ.Ε., το προπονητικό team και οι αθλητές της Νίκης Βόλου αφιέρωσαν τη νίκη στη μνήμη του αδικοχαμένου φιλάθλου της ομάδας  Βαγγέλη Κωστή.

«Ευχαριστούμε τον κόσμο που βρέθηκε στο Κλειστό Γυμναστήριο της Νέας Ιωνίας και ευχόμαστε καλή δύναμη στη νέα προσπάθεια που κάνει ο Φαίακας Κέρκυρας.» καταλήγει η ανακοίνωση της Νίκης.

Νίκη Βόλου-Φαίακας Κέρκυρας 89-58
Δεκάλεπτα: 27-9, 45-19, 66-38, 89-58
Διαιτητές: Μπουγλος Γ.-Τσάλας
Νίκη Βόλου (Κοσμάτος): Καραγεώργος, Σαριμπαλίδης 3(1), Αναγνωστίδης 7 (1), Σιμάκης 12, Ακούνια 14, Κουτίνας 17(1), Βερτζάγιας 21(3), Παρασκευάς 2, Βαλής, Δελεντζές 8, Μαυροφώτης 5(1).
Φαίακας Κέρκυρας (Τσιτσές): Τσιτσές 14, Φουσέκης 5(1), Παπαγίκας 4(1), Αυγερινός 33(9), Μικρομάνης, Βάγιας 2.