Κυριακή 3 Νοεμβρίου 2019

Τρία στα Τρία για Ανόρθωση…που συνεχίζει αήττητη σε Πρωτάθλημα και Κύπελλο

Η νεοφώτιστη στην κατηγορία Ανόρθωση επικράτησε και του μαχητικού B.C Volos με σκορ 61-53 .
Για την Ανόρθωση δεν αγωνίστηκαν οι Κοντάκης, Καραθανάσης και Καρακώστας που προφυλάχθηκαν λόγω μικροτραυματισμών. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά το μάτς και προηγήθηκαν στο 3’ με 7-0 ενώ το δεκάλεπτο έληξε 16-14. Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως ήταν νευρικοί οι αθλητές και των δυο ομάδων, με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο και με επι μέρους σκορ 10-6 οι δυο αντίπαλοι πήγαν στα αποδυτήρια με το φτωχό 26-20.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίχτες του Μιχάλη Καπουρνιώτη έχτισαν μια διαφορά δέκα πόντων, συνεχίστηκαν οι δυνατές μονομαχίες και αρκετό πάθος και από τις δυο ομάδες αλλά η διαφορά κυμαινόταν σταθερά από έξι έως δέκα πόντους.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι νεαροί καλαθοσφαιριστές του Γιάννη Καρακατσούνη πίεσαν σε όλο το γήπεδο και με μεγάλα καλάθια των Καρασσάβα και Τσίγκου έφτασαν στο 26’ στο -5 (47-52). Οι νικητές όμως πιο έμπειροι και έχοντας σε μεγάλη μέρα τον έμπειρο Βασίλη Ντίκα που πέτυχε 31 πόντους κλείδωσαν τη νίκη στο 38’ αφού προηγήθηκαν με +11(61-50). Το 61-50 έκανε με εύστοχο τρίποντο ο Γαλανάκης, το οποίο ήταν και το μοναδικό για την Ανόρθωση σε όλο το παιχνίδι που είχε γενικά κάκιστα ποσοστά ευστοχίας στην επίθεση ενώ το τελικό σκορ(61-53) διαμόρφωσε με τρίποντο ο νεαρός Ξυπνητός.

Ανόρθωση-BC Volos  61-53
Δεκάλεπτα: 16-14, 26-20, 41-33, 61-53.
Διαιτητές:Mπουγλός Ι. - Αβραμίδου.
Ανόρθωσις Βόλου(Καπουρνιώτης): Κουρέας, Ανδρέογλου 5(1), Κουκουράβας, Αβέλας 2, Ντίκας 31,  Γαλανάκης 3(1), Γκούμας, Συλεόπουλος 2, Καραμανιώλας, Φιλίππου 18, Κοντογιάννης.
BC Volos : (Καρακατσούνης Ι.-Καρακατσούνης Κ.)Κουτσιμπάνας 4, Τσίχλας, Καλέργης 7(1), Κορέντης, Σταύρου, Λιβάνιος, Ξυπνητός 12(2), Φιλίππου, Σκαματζούρας 2, Καρασσάβας 13, Αγγελόπουλος, Τσίγκος 15.