Σάββατο 26 Οκτωβρίου 2019

Πέρασε και από την Καλαμπάκα με 63-82 ο ΑΟΤ . Δηλώσεις Γιάννη Τσίμα (φώτο+vid)

Δύο στα δύο για την ομάδα μπάσκετ του Α.Ο.Τρίκαλα, στον 2ο όμιλο της Α1 ΕΣΚΑΘ, επικρατώντας μέσα στην Καλαμπάκα του ΑΟΚ με σκορ 82-63.
Εκτός από την πρώτη περίοδο στην οποία οι γηπεδούχοι ήταν ανταγωνιστικοί και προηγήθηκαν, το υπόλοιπο μέρος του αγώνα ήταν υπέρ του ΑΟΤ .

Φούντας και Λεπενιώτης σκόραραν οι δυο τους συνολικά 45 πόντους ενώ διψήφιο αριθμό είχε και ο Γκαντιάς.

ΑΟ Καλαμπάκας – ΑΟ Τρίκαλα 63-82
Δεκάλεπτα: 20-16, 36-48, 59-72, 63-82
Διαιτητές:Ξέρας - Γκουλιώνης
Α.Ο.Καλαμπάκα (Κουρμέτζας)Ταμπάκου , Παπαγεωργίου 9(1), Γετερίδης , Τσιτσάνης 24(3), Παλάσκας, Τούλας 7(1), Κουρμέτζας 8, Μπαρσάκης , Ροδόπουλος 6, Διβάνης , Δήμος 9, Γκιόκας.
Α.Ο.Τρίκαλα (Τσίμας) Λεπενιώτης 20 (2), Γκαντιάς 12(2), Πατιτάκης, Τόλλιος 3(1), Απέργης 6, Ούτος 5(1), Γουλιώτης, Μπέφας 2, Βήτας, Φούντας 25(3), Μερίτσης 9(3)

Δηλώσεις:
Ο προπονητής της ομάδας των Τρικάλων Γιάννης Τσίμας μετά τον αγώνα και τη νίκη στην Καλαμπάκα τόνισε:
«Σήμερα πετύχαμε μια σημαντική νίκη σε μια δύσκολη έδρα. Ο αντίπαλος μας δημιούργησε πρόβλημα ειδικά στο πρώτο ημίχρονο όπου ήταν εκνευριστικά εύστοχος. Καταφέραμε και βάλαμε κάποια μεγάλα σουτ, με τα οποία πήραμε μια διαφορά 10 πόντων στο πρώτο ημίχρονο. Την οποία διαφορά διαχειριστήκαμε κατάλληλα στο δεύτερο ημίχρονο. Είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος από αυτό που βλέπω από τα παιδιά και το μυστικό είναι στο οικογενειακό κλίμα που επικρατεί στην ομάδα. Και έτσι πρέπει να συνεχίσουμε, βήμα βήμα. Κοιτάζοντας το επόμενο παιχνίδι το οποίο είναι με την Ελασσόνα στο γήπεδό μας και περιμένουμε την στήριξη του κόσμου μας, ώστε να κάνουμε ακόμη μια νίκη»