Κυριακή 27 Οκτωβρίου 2019

Τιτάνες Παλαμά : Μεγάλη νίκη στην παράταση με 6ο παίκτη τον κόσμο του.

Η καυτή έδρα του Παλαμά έδωσε την νίκη με 79-76 στην παράταση στους Τιτάνες,  που λύγισαν την αντίσταση του ΓΑΣ Μελίκης, μπροστά σε 200 και πλέον φιλάθλους και των δυο ομάδων.

Με νέο προπονητή στον πάγκο, η ομάδα των Τιτάνων ξεκίνησε σφιγμένη το παιχνίδι. Σκληρές άμυνες και από τος δυο ομάδες, εκατερωθεν εύστοχα σουτ και οριακή διαφορά δυο πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο. Το δεύτερο δεκάλεπτο στο ίδιο τέμπο και το παιχνίδι στην απόλυτη ισορροπία, σκόρ 29-29.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, οι παίχτες του Παναγιώτη Γκουγκουτούδη μπήκαν στο παρκέ να τελειώσουν το παιχνίδι, τα πολλά φάουλ και τα άστοχα σουτ έδειχναν να κούρασαν τους παίκτες της Μελίκης. Πολλά άστοχα σουτ από τους γηπεδούχους, έδωσαν δικαίωμα στην αντίπαλη ομάδα να πάρει διαφορά μέχρι και 14 πόντους, πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Όταν η μπαλα έκαιγε οι παίκτες έδειξαν την αξία τους, ακολουθούσαν τις οδηγίες του προπονητή, άρχισαν να ροκανίζουν σταθερά την διαφορά. Μέχρι το τέλους της κανονικής διαρκείας το ματς ήταν στην κόψη του ξυραφιού, και στα 40 λεπτά αγώνα το ματς έληξε ισόπαλο 66-66.

Στην παράταση  οι παίκτες των Τιτάνων έδειξαν ψυχή, έδειξαν πάθος, ο κόσμος έδωσε τον παλμό και εμψύχωνε τους παίκτες και με  τρίποντο του Σωτήρη Φαλιάκη στην εκπνοή του χρόνου η ομάδα του Παλαμά πήρε την πολυτιμη νίκη

Τιτάνες Παλαμά-ΓΑΣ Μελίκης 79-76
Δεκάλεπτα: 14-12, 29-29, 48-56, 66-66(κ.α.), 79-76
Διαιτητές:Παγώνης-Γεωργούλης
Τιτάνες Παλαμά (Γκουγκουτούδης): Γκογκίδης 20(3), Φαλάγγας, Μπακαβέλος, Τσατάλας 31(1), Σφακιανός, Ξένος, Τσούμας 3, Φαλιάκης 12(4), Μακρής 10(1), Σκουφεζής 3, Αρχοντούλης.
Μελίκη (Ασλανίδης): Λιόλιος 11(3), Μαυρίδης 27(3), Στοϊτσης 10(1), Σαζακλίδης 9,  Πεϊμανίδης, Ρογγότης 2, Καποδίστριας, Εσερπόγλου, Τζαφέρης, Παπαδόπουλος, Λέφας 3, Ημερίδης 13(1).