Κυριακή 27 Οκτωβρίου 2019

Δύο στα Δύο για Ανόρθωση που επικράτησε εκτός έδρας του Ερμή Αγιάς 2018.

Η νεοφώτιστη στην κατηγορία Ανόρθωση επικράτησε του μαχητικού Ερμή Αγιάς με σκορ 71-80.
Να τονίσουμε ότι και οι δυο ομάδες παρατάχθηκαν με σημαντικές απουσίες βασικών παιχτών, καθώς από τους γηπεδούχους απουσίαζαν οι Παναγιώτου , Μαλλιάρας και Φιλίντας , ενώ για την
Ανόρθωση  απουσίαζαν οι Συλεόπουλος, Αβέλας, Θέος, Κουρέας και Καραμανιώλας ενώ δεν αγωνίστηκαν καθόλου οι Καραθανάσης και Καρακώστας που ακολούθησαν την αποστολή στη Λάρισα, όμως στη προθέρμανση φάνηκε πως οι τραυματισμοί τους δεν ξεπεράστηκαν και δεν τους επέτρεψαν τη συμμετοχή τους με τους Βολιώτες να μένουν με μόλις 9 παίχτες ετοιμοπόλεμους.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά το ματς και προηγήθηκαν 20-13 στο 7’ αλλά με 2 τρίποντα του Γαλανάκη το σκορ δεκαλέπτου διαμορφώθηκε 22-19. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι με επί μέρους σκορ 24-15 πήραν κεφάλι στο σκορ και πήγαν στα αποδυτήρια με 37-43.

Στο ίδιο μοτίβο πήγε και το τρίτο δεκάλεπτο με τους φιλοξενούμενους να αυξάνουν την διαφορά τους συνεχώς και με τρίποντο του Κοντάκη στο 26΄να παίρνουν τη μέγιστη διαφορά(41-51). Όμως στην αμέσως επόμενη φάση ο έμπειρος γκαρντ τραυματίστηκε και αποχώρησε και αυτός με αποτέλεσμα με ένα μικρό σερί των γηπεδούχων και με 8 αναπάντητους πόντους του έμπειρου Μπότη να πλησιάζουν στους 2 (51-53) και το ματς να παίρνει φωτιά.

Οι Βολιώτες με τρίποντα των Ανδρέογλου και Κοντογιάννη πήραν και πάλι διαφορά ασφαλείας με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 57-64.  Ο Ριζούλης των γηπεδούχων με τρίποντο στο 31’ μείωσε στους 4(60-64) όμως με αιφνιδιασμό του Κουκουράβα και τρίποντο εκ νέου από τον Κοντογιάννη η Ανόρθωση πήρε πάλι διψήφια διαφορά πόντων 60-71. Στο 39’ ο Ντίκας με γκολ φάουλ έκανε το 68-80 ενώ στο 39.40 ο Μπότης με μακρινό τρίποντο διαμόρφωσε το τελικό σκορ 71-80.

Να σημειώσουμε ότι για ακόμα μια φορά ο Ερμής Αγιάς 2018 δεν  αγωνίστηκε στην φυσική του έδρα, αλλά  στο γήπεδο του Πλατυκάμπου με την ομάδα της Ανόρθωσης Βόλου , διότι ακόμα δεν έχουν τελειώσει οι εργασίες ανακατασκευής του γηπέδου.

Ερμής Αγιάς 2018-Ανόρθωση 71-80
Δεκάλεπτα: 22-19, 37-43, 57-64, 71-80.
Διαιτητές: Μαραμής - Δότα
Ερμής Αγιάς 2018(Μακροβασίλης):  Ντεβές Χ.13, Γκατζιώγιας, Ματής Ν. 4, Τάτσιος 15, Χονδροδήμος 2, Ματής Γ. 3(1), Μπακούρας, Μπότης 22(5), Ριζούλης 3(1), Ντεβές Ε. 9(1), Φούκας, Κατσάβας.
Ανόρθωσις Βόλου (Καπουρνιώτης): Ακριβόπουλος, Ανδρέογλου 10(2), Κουκουράβας 7, Κοντάκης 9(2), Ντίκας 23, Καραθανάσης, Γαλανάκης 12(3), Γκούμας, Καρακώστας, Φιλίππου 6, Κοντογιάννης 13(2).