Τετάρτη 25 Σεπτεμβρίου 2019

Ήττα στις λεπτομέρειες από τον Αμύντα για τον ΑΣΚαρδίτσας .(Κύπελλο Ανδρών)

Δεν ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο της υποχρεώσεις του ο Α.Σ.Καρδίτσας,  καθώς σήμερα το απόγευμα γνώρισε την ήττα εντός έδρας, από τον Αμύντα,  στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής (α’ φάση) του Κυπέλλου Ελλάδος, με 93-96 χάνοντας την πρόκριση για την συνέχεια της διοργάνωσης.
Ο αγώνας  ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τον Α.Σ.Καρδίτσας, καθώς βρήκε γρήγορα ρυθμό , για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενος με 31-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Δούκας ξαναμπήκε στο ματς , ανεβάζοντας στροφές και μειώνοντας την διαφορά στους 5 πόντους , ολοκληρωνοντας  το α’ ημίχρονο  με το 52-47.

Η εικόνα του ματς στην 3η περίοδο δεν άλλαξε , με το τέλος του δεκαλέπτου να βρίσκει τους παίκτες του Κομποδιέτα με προβάδισμα 5πόντων (75-70).

Στο τελευταίο 10λεπτο ο Αμύντας έκανε την προσπάθεια να πάρει το παιχνίδι , μείωσε και πέρασε μπροστά με 1 πόντο  (87-88) στο 35' και 90-94 στο 38΄. Στα τελευταία λεπτά ο ΑΣΚ δείχνοντας ψυχικά αποθέματα προσπάθησε για την ανατροπή  και την κατάκτηση της νίκης,  μείωσε στον πόντο (93-94), αλλά  τελικά γνώρισε την ήττα με σκορ 93-96 .

Α.Σ.Καρδίτσας - Αμύντας  93-96
Δεκάλεπτα: 31-18, 52-47, 75-70, 93-96
Διαιτητές :Παγώνης-Πιτσίλκας-Παζώλης (Χλωρός)
Α.Σ.Καρδίτσας (Κομποδιέτας): Σανδραμάνης, Χοδρογιάννης 5(1), Γράβας 22(2), Ζωιτσάκος, Τριανταφύλλου 8(1), Παππάς 11(2), Κακλαμάνος 15(5), Νάκης, Παπαδόπουλος 6, Ερμίδης 8(2), Θέος 8, Καλές 10.
Αμύντας (Παρασκευόπουλος): Ζούπας 11, Κάπρης 9(1), Καλδής 12, Κερασοβίτης 12(4), Κουκουνιάς 14(2), Γκοποδιέτας 16(2), Χάλαρης 17(2), Φακοπουλίδης, Μέλιος 5(1).