Κυριακή 16 Ιουνίου 2019

Ήττα στο τέλος για τον Κεραυνό στη Β' φάση του Πανελλήνιου Παίδων . (vid το τέλος του αγώνα)

Δεν κατάφερε να κάνει την δεύτερη νίκη του σήμερα στο ΚΓ Νεάπολης ο Κεραυνός , καθώς γνώρισε την ήττα από τα Μουδανιά με 67-66 , σ΄ένα παιχνίδι που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, για την 2η ημέρα της Β' φάσης του Πανελλήνιου Παίδων.

Ο Κεραυνός δεν ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι καθώς βρέθηκε πίσω στο σκορ με τη διαφορά να φθάνει ακόμα και  σε διψήφιο νούμερο (32-21). Οι "πράσινοι"  όμως έκαναν το δικό τους ξέσπασμα και κατάφεραν όχι μόνο να ισοφαρίσουν με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου αλλά  και να περάσουν μπροστά με 32-35 κάνοντας ένα επί μέρους 14-0.

Με τον ίδιο καλό ρυθμό συνέχισαν  τα παιδιά των Πάκα -Παππά και στο τρίτο δεκάλεπτο , αυξάνοντας μάλιστα την υπέρ τους διαφορά παίρνοντας προβάδισμα έξι πόντων (51-57) με την λήξη της περιόδου.

Ο ΠΟ Νέων Μουδανιών με το ξεκίνημα της 4ης περιόδου μπόρεσε και γύρισε το σκορ στο 61-60 6.30 πριν το τέλος. Διατηρώντας  την ψυχραιμία τους οι παίδες του Κεραυνού έκαναν το 61-63 στο 3,13 και  το 65-66  με τριποντο του Ντριγκόγια δευτερόλεπτα πριν το τέλος, αλλά τελικά η ολιγωρία στα ριμπάουντ στα τελευταία δευτερόλεπτα έδωσε το δικαίωμα στα Μουδανιά να σημειώσουν  καλάθι με τον Τσατσαρή και να  πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα , αφού ο Ντριγκόγιας ήταν άστοχος στο BuzzerBeater που επιχείρησε.

Από τον Κεραυνό καλή απόδοση είχε ο Γκουντελάκης με 17(3) αλλά και ο Ντριγκόγιας που σημείωσε 12 πόντους  με 4/4 τρίποντα. Από τους νικητές ξεχώρισε  ο Φιλοξενίδης  με 27(2).

ΠΟ Νέων Μουδανιών - Κεραυνός 67-66
Δεκάλεπτα: 20-13, 32-35, 51-57, 67-66
Διαιτητές: Αγραφιώτης Γ.-Κολοκυθάς
ΠΟ Νέων Μουδανιών (Παναγιωτόπουλος, Τσοπουρίδης): Μπακρατσάς 19(5), Νικολόπουλος, Φιλοξενίδης  27(2), Κυριαζούδης Σ., Τελλίδης, Ευγενίου 7, Κασσαμανώλης , Σούρλας 2, Τσατσαρής 12, Παυλάκης, Κυριαζούδης Α., Παπαγιάννης .
Κεραυνός (Πάκας-Παππάς): Τακούλας 9, Γιοβανόπουλος 11(3), Γιακούλας , Γκουντελάκης 17(3), Αργυρούλης , Ντριγκόγιας 12(4), Αλέξης , Καράτζιος 11, Γεροκώστας 6, Δημητρίου , Παππάς, Παπαχρηστούδης .