Κυριακή 5 Μαΐου 2019

Σκούπισαν τη σειρά των ημιτελικών με το Σπάρτακο οι Γόμφοι

Την πρόκριση στους τελικούς του πρωταθλήματος της Α1 ΕΣΚΑΘ για την άνοδο στην Γ΄Εθνικη   κατέκτησαν οι Γόμφοι, η  οποίοι επικράτησαν στο κατάμεστο κλειστό του Μουζακίου  με  80-67 του Σπάρτακου κι έκαναν το 2-0, "σκουπίζοντας" τη σειρά των ημιτελικών .

Με το ξεκίνημα του αγώνα οι Γόμφοι  έδειξαν ότι θα επιδιώξουν να τελειώσουν τη σειρά κάνοντας το 2-0 . Οι παίκτες του Αλεξίου ήταν καλύτεροι και πήραν «κεφάλι» στο σκορ από την αρχή. Το τέλος της πρώτης περιόδου τους βρήκε μπροστά με 26-19.

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο με τους Γόμφους  να ανεβάζουν την διαφορά με  το τέλος του ημιχρόνου να βρίσκει τους γηπεδούχους να προηγούνται με +15 (50-35).

Στην 3η περίοδο ο Σπάρτακος μπήκε δυνατά προσπάθησε να ξαναμπεί στο παιχνίδι αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει την διαφορά στους 9 πόντους στο τέλος της 3ης περιόδου (61-52).

Στην  4η περίοδο η ομάδα των Γόμφων με τον  ασταμάτητο στην επίθεση Ψύρρα  που πέτυχε 11 πόντους με 2 τρίποντα  , πήρε το ροζ φύλλο αγώνα και ταυτόχρονα την πρόκριση στους τελικούς για την άνοδο στην Γ Εθνική , εκεί που θα βρει μπροστά της την Αναγέννηση που επικράτησε στον άλλο ημιτελικό

Από το Σπάρτακο να σημειώσουμε ότι δεν αγωνίστηκε ο Σπανούλη , που δοκίμασε αλλά δεν κατέστη τελικά δυνατό να πάρει μέρος στο ματς.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές αλλά και του αγώνα ο Ψύρρας με 33 (8)  ενώ ο Αθανασόπουλος 21(2)  ήταν ο πρωταγωνιστής από τους ηττημένους , στον αγώνα που έγινε όπως και στον πρώτο ματς ,  με την συμμετοχή και του καθηγητή διαιτησίας Κώστα Κορομηλά σαν τρίτου διαιτητή πέρα των δυο ορισμένων διαιτητών.

Γ.Σ.Γόμφων - Σπάρτακος Λάρισας 80-67
Δεκάλεπτα:26-19, 50-35, 61-52, 80-67
Διαιτητές: Καρακατσούνης - Τζαφλέρης - Κορομηλάς
Γόμφοι :(Αλεξίου) Καγιαμανίδης 19(2), Λιάσκος, Ζαχόπουλος 1, Ροδόπουλος 8, Τσίγκας 2, Μάρκος, Οικονόμου, Κουρμέτζας 9(1), Ψύρρας 33(8), Στρακάτσαλος ,  Κουρέπης 8.
Σπάρτακος(Βαρδακούλης) Μπαμπανάτσας 10(2), Αθανασόπουλος 21(2), Γοργόλης 9(1), Καφάσης , Καλέτσιος 5, Φαρμακάς 8(1), Αγαπίου 7(1),  Καραδήμος 2,  Πάσχος 5(1), Σπανούλης.