Κυριακή 10 Φεβρουαρίου 2019

Νίκη ανόδου για την νεανική Ανόρθωση σε μάτς διαφήμιση με το BC Larissa

Ματς διαφήμιση στο κλειστό του Αγίου Θωμά μεταξύ της πρωτοπόρου του βαθμολογικού πίνακα ομάδα της Ανόρθωσης και του BC Larissa.
Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 14-13 με αρκετά φάουλ εκατέρωθεν και αρκετή νευρικότητα και από τις δυο ομάδες. Στο δεύτερο δεκάλεπτο και οι δυο ομάδες βελτίωσαν τα ποσοστά ευστοχίας τους και πάλι όμως το παιχνίδι πήγαινε πόντο πόντο με τους φιλοξενούμενους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με +3 και σκορ 30-33.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι νεαροί αθλητές της Ανόρθωσης τρέχοντας στον αιφνιδιασμό και βάζοντας και 3 τρίποντα με επί μέρους σκορ 8-23 ξέφυγαν μέχρι και με 18 πόντους στο 30’(38-56). Οι γηπεδούχοι όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη, εκμεταλλεύτηκαν την απειρία των φιλοξενουμένων και πετυχαίνοντας 5 τρίποντα πλησίασαν στο καλάθι 61-59 στο 39’. Με εύστοχες βολές του νεαρού Φιλίππου διαμορφώθηκε το τελικό 60-64 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς των Βολιωτών αφού πήραν ένα σπουδαίο διπλό απέναντι σε μια ομάδα που έχουν τον ίδιο στόχο ενώ έκαναν και το 2-0 στα μεταξύ τους παιχνίδια αφού είχαν επικρατήσει και στον πρώτο γύρο με 62-49.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα ο αρκετός κόσμος που βρέθηκε στις κερκίδες του κλειστού του αγίου Θωμά  αλλά και το πολύ καλό κλίμα μεταξύ των δυο ομάδων παρά την κρισιμότητα του αγώνα.
Επίσης, στο τέλος του αγώνα η κάθε ομάδα χειροκρότησε στο άκουσμα του ονόματος της άλλης.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μαχαιρίδης, Πήχας και Κουτρούλης ενώ από τους Βολιώτες που αγωνίστηκαν χωρίς τους δυο έμπειρους παίχτες που διαθέτουν (Καρακώστας – Κοσμάς) που ήταν τραυματίες κορυφαίοι ήταν οι Κουκουράβας, Χριστοδούλου και Φιλίππου.

Οι παίχτες και η τεχνική ηγεσία της Ανόρθωσης αφιέρωσαν τη νίκη τους αυτή στον πρόεδρο της ομάδας κ. Απόστολο Κρεμαστά αλλά και στους δυο αρχηγούς της ομάδας που ήταν απόντες.

BC Larissa - Ανόρθωσις Βόλου  60-64
Δεκάλεπτα: 14-13, 30-33, 38-56, 60-64.
Διαιτητές: Φακίτσας - Παλιοβάιος
BC Larisa(Φλώρος):  Μαχαιρίδης 11(1), Μαργαρίτης, Γκιθώνας, Οικονόμου 2, Σύκας 3(1), Σιαμπάκος, Κορδάμπαλος 6(1), Πήχας 14, Νάννης 9(1), Κουτρούλης 9(3), Πατσιαούρας, Ποταμιανός 6.
Ανόρθωσις Βόλου(Καπουρνιώτης): Ακριβόπουλος, Ανδρέογλου 4, Κουκουράβας 15(2), Χριστοδούλου 20(1), Καραπουλουτίδης, Φιάδης, Καραμανιώλας, Ζουρνατζής 3, Συλεόπουλος 5, Σιμώτας, Φιλίππου 17.