Σάββατο 29 Δεκεμβρίου 2018

Πήρε την πρόκριση στο τελικό κόντρα στον Αμπελώνα η Αναγέννηση Καρδίτσας (vid)

Σε ένα παιχνίδι διαφήμιση του αθλήματος, με πολύ πάθος, ένταση, δυνατές μονομαχίες, που κράτησε το ενδιαφέρον του κοινού αμείωτο ως και το τελευταίο δευτερόλεπτο, η Αναγέννηση Καρδίτσας επικράτησε του Γ.Σ.Αμπελώνα  και πήρε την πρόκριση στον μεγάλο τελικό κερδίζοντας στις λεπτομέρειες  με 54-60.
 Ο αγώνας ήταν ντέρμπι σε όλη την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου με τις ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα και το ημίχρονο να κλείνει με 32-38 υπέρ της Αναγέννησης.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΑΣΑ μπήκε δυνατά και κατάφερε να πάρει μια διαφορά 13 πόντων (32-45) στο 25 λεπτό του αγώνα , μειώνοντας ο Αμπελώνας στο τέλος της τρίτης περιόδου στους 6 (41-47) με τον Τεκούση Ε.

Από το σημείο εκείνο και μετά με αντεπίθεση διαρκείας ο Αμπελώνας  έκανε τη μεγάλη ανατροπή καθώς  κάλυψε την διαφορά ισοφαρίζοντας σε 54-54 στο 37 λεπτό.

Αυτό όμως δεν έφτανε καθώς με βολές του Αργύρη και καλάθι του Καλλιάρα 6'' πριν το τέλος οι παίκτες της Αναγέννησης πήραν κεφάλι 4 πόντων , ενώ στο ίδιο διάστημα ο Μανώλας από πλευράς Αμπελώνα δεν κατάφερε να ευστοχήσει  σε τρεις προσπάθειες.

Τελικά με ακόμα ένα άστοχο σουτ τριών πόντων  από τον Κοτσώνα και δυο εύστοχες βολές του Τσέλιου γράφτηκε το τελικό 54-60.

Γ.Σ.Αμπελώνα - Αναγέννηση Καρ. 54-60
Δεκάλεπτα: 18-16, 32-38, 41-47, 54-60
Διαιτητες:Σταματόπουλος - Παγώνης - Παζώλης
Γ.Σ.Αμπελώνα (Γιαννόπουλος): Τεκούσης Β. 11(2), Κονδυλόπουλος 6, Γκανέτσας 10(2), Μπιζιάκης , Μανώλας , Κοτσώνας 11,   Βλησσαρούλης , Τεκούσης Ε. 4, Καραγιάννης , Αποστολάκης 12, Τεκούσης Π. .
Αναγέννηση Καρδίτσας  (Παππάς-Κρομμύδας): Φαλιάκης , Πανταζής 2, Αντωνίου, Πεσλής , Χατζηγούλας , Κοβάτσεβ 14, Τσέλιος 19(3),  Αργύρης 16(1), Σπανόπουλος , Νότος ,  Καλιάρας 9.