Δευτέρα 10 Δεκεμβρίου 2018

Ανόρθωση - Ίωνας 38-35 (Παιδικό Μαγνησίας) φώτο+vid

Πολύ όμορφο παιχνίδι διεξήχθη στο κλειστό της Νέας Ιωνίας, από τους μικρούς της Ανόρθωσης και του Ίωνα.

Ο Ίωνας με εκπληκτικά ποσοστά ευστοχίας στο 1ο δεκάλεπτο  κατάφερε να προηγηθεί με 14-5. Συνέχισε ο Ίωνας να προηγείται σταθερά στο σκορ παρά την προσπάθεια των μικρών της Ανόρθωσης(που ήταν πάρα πολύ άστοχοι) πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με σκορ 16-23.

Στο δεύτερο ημίχρονο και οι δυο ομάδες έκαναν αρκετά λάθη και το παιχνίδι πήγαινε πόντο πόντο, με τον Ίωνα να κρατά σταθερά ένα μικρό προβάδισμα. Στο 35’ του αγώνα με τρίποντο του Τζούμα για πρώτη φορά πέρασε μπροστά η Ανόρθωση κάνοντας το 33-31. Τα τελευταία λεπτά ήταν συγκλονιστικά με τους τυπικά γηπεδούχους να επικρατούν με 38-35 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Ανόρθωση - Ίωνας 38-35
Δεκάλεπτα: 05-14, 16-23, 28-30, 38-35.
Διαιτητές: Παπαγιώτης - Κοντοστάθης
Ανόρθωση(Καπουρνιώτης-Ανδρέογλου): Κοντογιάννης 6, Ευαγγελινός 2, Τιτζάρι, Σωτηρίου,  Παπαντωνίου, Ακριβόπουλος 19, Λεόπουλος, Τζούμας 3(1), Βαμβάκος, Ντόκας, Αναστασιάδης 8.
Ίωνας  (Κατσαλής) Μακρής, Παπαδημητρίου 6, Γενεράλης, Κοντοβάς 1, Γάτος 10, Μούσιος 5(1), Κορδάτος 3, Τσελεπής, Ραμάι 1, Δεσποτόπουλος 9(1).