Δευτέρα 3 Δεκεμβρίου 2018

Α.Σ.Καρδίτσας - Ολυμπιακός Καρδίτσας (1) 85-61 (παιδικό Καρδίτσας)

Ένα όμορφο παιχνίδι έγινε το πρωί της Κυριακής ανάμεσα στον ΑΣΚ και τον Ολυμπιακό Καρδίτσας (1) στα πλαίσια του Παιδικού Πρωταθλήματος που διοργανώνει η ΕΣΚΑΘ.

Παρότι ο Ολυμπιακός κατέβηκε με μικρότερους ηλικιακά παίκτες, ήταν καλύτερος για τρία δεκάλεπτα όμως στο 4ο δεκάλεπτο τα φάουλ που φορτώθηκαν οι παίκτες του τους ανάγκασαν να μην μπορέσουν να αμυνθούν και τελικά να γνωρίσουν την ήττα.

Καλύτερα ξεκίνησε η ομάδα του Ολυμπιακού που βρέθηκε να προηγείται στο α' δεκάλεπτο με σκορ 19-22.
Οι ερυθρόλευκοι συνέχισαν και στο δεύτερο δεκάλεπτο να έχουν το προβάδισμα και να ελέγχουν το ρυθμό του παιχνιδιού και έκλεισαν το ημίχρονο 38-41.

Ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο άλλαξε η εικόνα του παιχνιδιού με τον Ολυμπιακό να έχει το προβάδισμα αλλά να μην μπορεί να πάρει διαφορά ασφαλείας και να κλείνει με ένα πόντο μπροστά 57-58.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ήταν καταστροφικό για την ομάδα του Ολυμπιακού καθώς είχε 4 βασικούς του  παίκτες με 4 φάουλ με αποτέλεσμα να χαλαρώσει στην άμυνα, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι και πέρασαν μπροστά στο σκορ.

Ν ασημειώσουμε οτι εκκρεμεί η ένσταση που έκανε η ομάδα του Ολυμπιακού για αντικανονική συμμετοχή καθώς 5 παίκτες του ΑΣΚ αγωνίστηκαν χωρίς δελτία.

Α.Σ.Καρδίτσας - Ολυμπιακός Καρδίτσας 85-61
Δεκάλεπτα: 19-22, 38-41, 57-58, 85-61
Διαιτητές: Κατσιαντώνης Θ., Χριστοφοράκης
Α.Σ. Καρδίτσας (Χασιώτης): Πινακούλας, Παπαγιάννης Μ., Παλιούρας, Παπαστάθης 18, Σιώλος 2, Παπαδημητρίου 3(1), Νότος 2, Ντούρλιας 16, Παπαγιάννης Α. 14, Μαλλιώρας, Κυρίτσης 28(1), Σχοινάς 2.
Ολυμπιακός Καρδίτσας (1) ( Μπελάγιας): Ντενησιώτης 7(1), Νομικός 5, Τσούκας 30(1), Χρήστου, Λάιος 5, Εκίζογλου 4, Μπλουγούρας 5, Μπελάγιας 3(1), Μακρής, Μπιμπίκος, Γκένας 2.