Τετάρτη 19 Σεπτεμβρίου 2018

Με το …δεξί o Α.Σ.Καρδίτσας! Νίκη πρόκριση επί του Δούκα με 63-75. (φώτο)

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, ξεκίνησε  της υποχρεώσεις του ο Α.Σ.Καρδίτσας καθώς  επιβλήθηκε σήμερα εκτός έδρας, στο κλειστό «Δαΐς», του Δούκα στο πλαίσιο της α’ φάσης του Κυπέλλου Ελλάδος, με 63-75  και πήρε ταυτόχρονα την πρόκριση για την συνέχεια της διοργάνωσης.

Ο αγώνας  ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τον Α.Σ.Καρδίτσας, καθώς βρήκε γρήγορα ρυθμό , για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενος με 15-24.

Με ένα 8-2 στα πρώτα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου ο Δούκας ξαναμπήκε στο ματς , μειώνοντας την διαφορά στους 3 πόντους (23-26). Η συνέχεια ήταν καλύτερη για τον ΑΣΚ , που απέβαλε το αρχικό άγχος και πήρε το προβάδισμα με 25-31 στο 15 λεπτό , για να ολοκληρώσει το α’ ημίχρονο  με το 28-41.

Η εικόνα του ματς στην 3η περίοδο δεν άλλαξε (30-45 στο 26'), με το τέλος του δεκαλέπτου να βρίσκει τους φιλοξενούμενος με προβάδισμα 11πόντων (48-59).

Στο τελευταίο 10λεπτο ο Δούκας έκανε την προσπάθεια να ξαναμπεί στο παιχνίδι , μείωσε τους 8 πόντους (55-63) στο 33' ,  αλλά οι παίκτες του Γιάννη Τζήμα κυριάρχησαν στο παρκέ δείχνοντας περισσότερα ψυχικά αποθέματα και μεγαλύτερη θέληση για την κατάκτηση της νίκης, αν και φιλοξενούμενοι , παίρνοντας τελικά τον αγώνα και την πρόκριση με 63-75.

Ο Α.Σ.Καρδίτσας θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας και πάλι , τον Κόροιβο , που επιβλήθηκε της Ευρώπη 87 με 55-63, στα πλαίσια της 3ης αγωνιστικής του Κυπέλλου Ελλάδος.

Δούκας-Α.Σ.Καρδίτσας  63-75
Δεκάλεπτα: 15-24, 28-41, 48-59, 63-75
Διαιτητές :Παντελίδης-Ντάνος
ΑΣΕ Δούκα (Χούμπαυλης): Δενδρινός , Καρακατσάνης , Λάκκας , Μποχωρίδης , Ευστρατίου , Βουγιούκας , Μήτσιαλος , Αποστολίδης , Τσιτσιγιάννης , Πέτς, Ξύδης .
Α.Σ.Καρδίτσας (Τζήμας)Μαυρογιάννης 12 (1), Μαγκουνής 14, Κ. Παππάς, Κακλαμάνος 12 (2), Παπαδόπουλος 8, Μόκφορντ 9 (2), Νάκης 3 (1), Ερμείδης, Σαρημπαλίδης 6 (2), Παπαχρήστος 2, Γράβας 9 (1).