Τετάρτη 19 Σεπτεμβρίου 2018

Πήρε το θεσσαλικό ντέρμπι με τα Φάρσαλα και την πρόκριση ο Ερμής Αγιάς .

Σπουδαία νίκη - πρόκριση , πέτυχε ο Ερμής Αγιάς για τον θεσμό του κυπέλλου , στο τοπικό ντέρμπι, επικρατώντας μετά από ένα συγκλονιστικό ματς του Γ.Σ.Φαρσάλων στην παράταση με 74-83.

Οι δύο ομάδες μπήκαν στο ματς αγχωμένες και με έμφαση στην άμυνα, προσπαθώντας η μία να εξουδετερώσει τα ατού της άλλης. Αποτέλεσμα αυτών ήταν οι δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, χωρίς καμία να μπορεί να ξεφύγει, με το τέλος της πρώτης περιόδου να βρίσκει μπροστά την ομάδα του Ερμή με 11-16.

Στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου οι παίκτες του Χάρη Φόρου  βρήκαν τις λύσεις και όχι μόνο «μάζεψαν» την σε βάρος τους διαφορά , αλλά  πήραν και  προβάδισμα 4 πόντων (22-18) στο πεντάλεπτο. ολοκληρώνοντας τελικά το α’ ημίχρονο προηγούμενοι με 39-33 .

Η εικόνα του ματς στην αρχή της 3ης περιόδου δεν άλλαξε , με τον  Γ.Σ.Φαρσάλων 5 λεπτά πριν το τέλος της περιόδου να είναι μπροστά με 48-41 . Στο δεύτερο μισό ο Ερμής πάτησε καλύτερα στο γήπεδο και μείωσε την διαφορά στους 3 πόντους 55-52,  που ήταν και το τελικό σκορ για  την τρίτη περίοδο.

Στο τελευταίο 10λεπτο  έγινε πραγματική μάχη με τις ομάδες να παλεύουν για την νίκη , με  το ματς να πάει στην στην παράταση (65-65) , αφού το σουτ του Σπυρόπουλου 2,3 δεύτερα πριν το τέλος δεν βρήκε στόχο.

Στην παράταση , η ομάδα της Αγιάς πιο  αποτελεσματική πήρε την νίκη πρόκριση με 74-83.

Ο Ερμής Αγιάς θα παίξει το Σάββατο για την τρίτη αγωνιστική του Κυπέλλου μεσα στην Κέρκυρα με τον Φαίακα.

Γ.Σ.Φαρσάλων - Ερμής Αγιάς  74-83
Δεκάλεπτα: 11-16, 39-33, 55-52, 65-65κ.α. , 74-83 παρ.
Διαιτητές: Καλογερόπουλος-Τσουμαχίδης
Γ.Σ.Φαρσάλων (Φόρος) Λεπενιώτης 15(1), Χαιρετίδης 8, Αλεξόπουλος 3, Λιούπης , Αναγνωστόπουλος 17(4), Τσιώγκας 11(1), Συνετός 10(1), Τοπουζίδης , Λούτας , Φιλιππόπουλος 7, Φαρμάκης , Δέσπος 3.
Ερμής Αγιάς(Πέρκος) Τόζιος 17(1), Τσιαμπαλής 11(3), Μηλιώνης , Τσιλούλης , Σπυρόπουλος 18(1), Τζόλος 10, Βρεττάς , Νταλός 3(1), Τριανταφύλλου 12(2), Τσιούλκας , Τσούμας 3(1), Λόλας 9.