Κυριακή 15 Απριλίου 2018

Βαριά ήττα για την ΑΕΛ από τον ΑΣΕ Δούκα με 72-102 (Α2 Εθνική)

Πραγματοποιώντας την χειρότερη φετινή της εμφάνιση η ΑΕΛ γνώρισε βαριά ήττα στο κλειστό γυμναστήριο της Νεάπολης με 102-72 από τον Δούκα.

Το τι θα ακολουθήσει διαφάνηκε από τα πρώτα δευτερόλεπτα του ματς, καθώς οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι στον αγωνιστικό χώρο και αμέσως πήραν προβάδισμα στο σκορ.

Ο Δούκας προηγήθηκε με 16-4 και 20-10. Η ΑΕΛ έδειξε σημάδια αντίδρασης και βελτιώνοντας την αμυντική της εικόνα κατάφερε να «μαζέψει» την διαφορά σε 29-33, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο 10λεπτο.

Οι βυσσινί κατάφεραν να πλησιάσουν ακόμη περισσότερο, σε 35-36 και 37-38, αλλά κάποια λάθη σε άμυνα και επίθεση έδωσαν την δυνατότητα στους φιλοξενούμενους να «τρέξουν» ένα σερί 9-0 και να κάνουν το σκορ 47-37 υπέρ τους και να ολοκληρώσουν το ημίχρονο προηγούμενοι με 57-44.

Στο δεύτερο ημίχρονο η κυριαρχία του Δούκα ήταν καθολική για να φτάσουν στην τελική επικράτηση με 102-72.