Πέμπτη 9 Μαρτίου 2017

Μονακό-ΑΕΚ 95-87 για το Basketball Champions League

Η ΑΕΚ δεν κατάφερε να υπερασπιστεί στο Μονακό τη νίκη με διαφορά ενός πόντου στο ΟΑΚΑ και γνωρίζοντας την ήττα με 95-87 αποχαιρέτησε το Basketball Champions League.

Η «Ένωση» άρχισε εφιαλτικά το ματς και στο πρώτο δεκάλεπτο βρέθηκε πίσω με 30-19, με τον Σούλερ να σκοράρει με κάθε τρόπο. Βελτιώνοντας την άμυνά της στη δεύτερη περίοδο και με επιθετικές λύσεις από τον Λαρεντζάκη ισοφάρισε 36-36, αλλά παρουσιάζοντας ξανά τεράστιες αμυντικές αδυναμίες είδε τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν. Η αποβολή του Γιούρε Ζντοβτς για διαμαρτυρία και μία ακόμη τεχνική ποινή στον Μαυροειδή επέτρεψαν στη Μονακό να φτάσει στο 68-51 στο τρίτο δεκάλεπτο και παρά τις προσπάθειες που έκαναν στην επίθεση Βασιλειάδης και Μαυροκεφαλίδης, η ΑΕΚ δεν μπορούσε να γίνει απειλητική όσο δεχόταν εύκολα καλάθια. Μοιραία, λοιπόν, ήρθε ο τρίτος ελληνικός αποκλεισμός στους «16» του Basketball Champions League, μετά από εκείνους του ΠΑΟΚ και του Άρη.