Τετάρτη 8 Μαρτίου 2017

Ιμπεροστάρ Τενερίφε-ΠΑΟΚ 80-54 για το Basketball Champions League

Ο ΠΑΟΚ άντεξε ένα δεκάλεπτο ουσιαστικά, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο η Ιμπεροστάρ Τενερίφε άνοιξε την ψαλίδα, έφτασε στο 50-16 (22’30’’) και έφτασε ως το τελικό 80-54 και την πρόκριση στους προημιτελικούς του Basketball Champions League.
Ο αγώνας δεν αντέχει και ιδιαίτερα σε κριτική με την ελληνική ομάδα να έχει και την επιπλέον μεγάλη ατυχία να χάσει με τραυματισμό τον Κιθ Κλάντον νωρίς στο δεύτερο δεκάλεπτο (11’40’’). Η απουσία του στοίχισε πολύ στον ΠΑΟΚ, ο οποίος ήταν άστοχος και αντέδρασε έντονα αρκετές φορές σε σφυρίγματα των διαιτητών.

Να σημειωθεί πως ο Γιώργος Μπόγρης με 10 πόντους (6ρ., 1 α. σε 20’) ήταν ο ένας από τους τρεις διψήφιους των γηπεδούχων.

Η κλήρωση των προημιτελικών θα γίνει στις 10 Μαρτίου.