Κυριακή 20 Νοεμβρίου 2016

Φάρος Κερατσινίου - ΓΣΛ 98-66 (Α2 Εθνική) (Δηλώσεις)

Την ήττα γνώρισε εκτός έδρας ο ΓΣΛ, καθώς έχασε από τον γηπεδούχο Φάρο Κερατσινίου με 98-66.

Οι «πράσινοι» χωρίς το βασικό τους πλέι μέικερ, Κρίστιαν Κούτρα ο οποίος είναι τραυματίας και θα μείνει δύο εβδομάδες εκτός δράσης, διεκδίκησε το καλύτερο δυνατό όντας μέσα στο παιχνίδι στα τρία πρώτα δεκάλεπτα του αγώνα, όμως στην τελευταία περίοδο λύγισε καθώς έμεινε από δυνάμεις.

Ωστόσο οι Λαρισαίοι άντεξαν για 30 λεπτά και προσπάθησαν για το καλύτερο δυνατό.

Επίσης να σημειωθεί ότι ο Γυμναστικός έκανε ένσταση για αντικανονική συμμετοχή του προέδρου του Φάρου ο οποίος βρέθηκε στον πάγκο της ομάδας του Κερατσινίου ως βοηθός προπονητή.

Ο τεχνικός του ΓΣΛ Στέφανος Πέρκος δήλωσε αμέσως μετά το ματς: «Αντέξαμε για 30 λεπτά όμως τα ματς τελειώνουν στα 40 λεπτά. Μείναμε από «καύσιμα». Η δομή της ομάδας είναι διαφορετική από ότι θα ήθελα. Χρειαζόμαστε πίστωση χρόνου προκειμένου να δουλέψουμε και να φέρουμε την ομάδα στο επίπεδο που θέλουμε. Τέλος, …ευχαριστούμε την αντίπαλη ομάδα που δύο λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα και ενώ προηγούνταν με 27 πόντους πήρε τάιμ άουτ…»

Φάρος Κερατσινίου - ΓΣΛ................98-66
Τα δεκάλεπτα: 25-16, 48-35, 68-57, 98-66.
Διαιτητές: Μπούσιας-Κοντίλης-Ξάνθος
Φάρος Κερατσινίου:( Φράτας): Σκορδίλης 11, Χατζόγλου, Κουντουράς 5(1), Καράμπουλας 32(2), Μπατής 1, Πετροδημόπουλος 10, Λιακόπουλος 8, Φιλιππάκος 12(1), Δημάκος 13(2), Παπαδόπουλος 6(2).
Γ.Σ.Λάρισας (Στέφανος Πέρκος) Τόζιος 6, Τσούμας Γ., Νίκολιτς 18(3), Χαιρετίδης, Μπέμπης 5(1), Τσουράκης 15(1), Γκιουλέκας 6(1), Σπυρόπουλος 7 , Γουμενόπουλος, Σπανούλης Δ. 9.