Τετάρτη 2 Νοεμβρίου 2016

Βαρέζε-ΠΑΟΚ 70-75 για το FIBA Champions League

Σημαντική νίκη για τον ΠΑΟΚ στο Basketball Champions League.

Εκτός έδρας και στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής επιβλήθηκε της ιστορικής Βαρέζε με 75-70, με το παιχνίδι να πηγαίνει στο τέλος στη ρουλέτα των βολών και την ελληνική ομάδα να πανηγυρίζει το θετικό αποτέλεσμα μετά από ένα τελευταίο λεπτό που έμοιαζε... ατελείωτο.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυνατά και έκανε τα πρώτα βήματα στο παιχνίδι που ήθελε. Πήρε το προβάδισμα και κατάφερε να αιφνιδιάσει τη Βαρέζε στην έδρα της και μπροστά στο δικό της κοινό. Προηγήθηκε 14-8 (8’) και 29-22 (15’) και έμεινε «όρθιος» στα τελευταία λεπτά πριν το ημίχρονο, όταν οι γηπεδούχοι πίεσαν περισσότερο και βρήκαν τον τρόπο να φτάσουν ως το καλάθι. Μείωσαν ακόμη και στον έναν πόντο (35-36, 19’47’’), με τον Μπράιαντ να ευστοχεί με τη λήξη για το 35-38 με το οποί έκλεισε το πρώτο μισό. Ένα διάστημα στο οποίο ο ΠΑΟΚ είχε την υπεροπλία στα ριμπάουντ (22-14), έχοντας καταφέρει να εκμεταλλευτεί και το 0/7 στα τρίποντα που είχε η Βαρέζε.

Ο Σούλης Μαρκόπουλος είδε την ομάδα του να ξεκινάει όπως ήθελε και στο δεύτερο μισό, φτάνοντας ως το + 8 (35-43, 21’35’’). Η Βαρέζε βρήκε δεύτερες επιθέσεις μέσα από ριμπάουντ και πλησίασε (43-46, 24’40’’), ο Αντώνης Κόνιαρης έδωσε μια ανάσα στον ΠΑΟΚ (43-48, 25’08’’). Ο ΠΑΟΚ δεν εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που είχε στην επίθεση και οι Ιταλοί άρπαξαν την ευκαιρία για να μειώσουν, να ισοφαρίσουν με 5/5 ελεύθερες βολές του Αβράμοβιτς (48-48, 27’10’’) και να προηγηθούν (50-48 στο 28’ και 51-48 στο 28’20’’). Ο Τσόχλας οδήγησε σε μία ακόμη ισοπαλία (52-52, 29’23’’), με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει 55-52.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε στην τέταρτη περίοδο έχοντας δύο παίκτες με τέσσερα φάουλ (Χρυσικόπουλο, Πέινερς) και τρεις με τρία (Κόνιαρης, Κλάντον, Γλυνιαδάκης). Παρά το γεγονός αυτό όμως ισοαφάρισε με τον Πέινερς (57-57, 32’) και προηγήθηκε με τον Λίνο Χρυσικόπουλο (60-64, 36’45’’). Ο Μπράιαντ πήρε τη σκυτάλη για το 60-66 (38’) με τον Κάντον να κάνει πολύ καλή δουλειά στην άμυνα και στα ριμπάουντ στην άλλη πλευρά του γηπέδου. Η Βαρέζε ξαναμπήκε στο παιχνίδι από τη γραμμή με 4/4 βολές του Μέινορ και του Καβαλιέρο (64-66, 39’10’’). Ο Πέινερς απάντησε (64-68, 39’33’’) και ο Εγένγκα τον μιμήθηκε (66-68). Ο Χρυσικόπουλος ήταν ο αποδέκτης του γρήγορου φάουλ των Ιταλών, μετρώντας όμως 0/2, ο Κλάντον ανανέωσε τις ελπίδες της ελληνικής ομάδας μαζεύοντας το επιθετικό ριμπάουντ, για να πάει με τη σειρά του στη γραμμή και να γράψει το 66-69 με 22΄΄ να υπολείπονται. Με 15’’ στο ρολόι ο Εγένγκα με 2/2 βολές διαμόρφωσε το 68-69 και η ρουλέτα συνεχίστηκε με την... μπίλια να κάθεται στον Τσόχλα για το 68-71 με 14’’ για το τέλος και στη συνέχεια στον Αβράμοβιτς (70-71). Ψύχραιμος ήταν και ο Μπράιαντ (70-73, 39’48’’) με τα τελευταία 35’’ να μοιάζουν... αιώνας. Ο Καβαλιέρο βρήκε το χώρο να σουτάρει για τρεις, αστόχησε, ο Τέιλορ πήρε το ριμπάουντ και κάπου εκεί ο αγώνας τελείωσε με τον Μπράιαντ να ευστοχεί σε δύο ακόμη βολές σε νεκρό χρόνο για το τελικό 70-75.