Δευτέρα 11 Ιουλίου 2016

Ευρωπαϊκό Νέων Γυναικών: Ελλάδα – Λετονία 67-79

Δεύτερη ήττα για την ομάδα της Εθνική Νέων Γυναικών για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στο Ματοσίνιος της Πορτογαλίας.Ηττήθηκε από τη Λετονία με 79-67 έχοντας αρκετά προβλήματα στην άμυνα σε κομβικά σημεία της αναμέτρησης.
H Εθνική ομάδα βρήκε ένα καλό ρυθμό στο πρώτο δεκάλεπτο γεγονός που της έδωσε την ευκαιρία να προηγηθεί με 17-13 και 20-15 στις αρχές της δεύτερης περιόδου. Κάπου εκεί όμως το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα βραχυκύκλωσε. Δέχτηκε εύκολα καλάθια, στην επίθεση δεν είχε καλές επιλογές και συνέπεια αυτού ήταν η Λετονία με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου να ξεφύγει με 38-28.
Στο δεύτερο ημίχρονο η Εθνική προσπάθησε να ανατρέψει την κατάσταση. Μείωσε σε 45-40 και 49-44, αλλά στη συνέχεια έχασε τη συγκέντρωσή της. Έτσι η Λετονία το εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο φτάνοντας τη διαφορά στο +24 (70-46) στο 33ο λεπτό. Οι διεθνείς δεν μπόρεσαν στο χρόνο που απέμενε, παρά την μεγάλη προσπάθεια, να γυρίσουν το παιχνίδι και γνώρισαν την ήττα με 79-67.