Κυριακή 27 Μαρτίου 2022

ΓΣ Σοφάδων: Ήττα στις λεπτομέριες από τον πρωταθλητή Σπάρτακο Ιωαννίνων.

Ο ΓΣ Σοφάδων παρά την απουσία του Παπαϊωάννου, διεκδίκησε με αξιώσεις στα Γιάννινα το  «διπλό» ,  ωστόσο γνώρισε την ήττα με 83-77 από τον Σπάρτακο Ιωαννίνων , ο οποίος κατάκτησε και μαθηματικά το πρωτάθλημα παίρνοντας το εισιτήριο  ανόδου για τη Β΄ Εθνική.
Ο Γ.Σ.Σοφάδων στο πρώτο ημίχρονο είχε σε μεγάλα κέφια τον Μόσορα , σημείωσε τους 19 από τους 40 πόντους της ομάδας του , και πήγε στα αποδυτήρια στο -5 (45-40).  Οι φιλοξενούμενοι  με τον Αναγνωστόπουλο πρωταγωνιστή ,  κρατήθηκαν κοντά στο σκορ και στο τρίτο δεκάλεπτο με το σκορ στο  30΄ να είναι στο 64-59 .
Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες του Παππά με ένα σερί 8-2 πέρασαν μπροστά με 67-66, αλλα με ενα δικο του σερί 7-0 ο Σπάρτακος  βρέθηκε και πάλι στο +6 (73-67). Οι Σοφάδες δεν το έβαλαν κάτω και με πρωταγωνιστή τον Κυριακόπουλο μείωσαν και πάλι στο καλάθι 77-75, χωρίς όμως να καταφέρουν κάτι παραπάνω με τους γηπεδούχους να παίρνουν το ροζ φύλλο αγωνα και την άνοδο στη Β΄Εθνική.

Να σημειώσουμε ότι από τους φιλοξενούμενους εκφράστηκαν  έντονα παράπονα για τη διαιτησία και κυρίως για τον πρώτο διαιτητή κ. Παπανικολάου.

Σπάρτακος Ιωαννίνων-ΓΣ Σοφάδων 83-77
Δεκάλεπτα: 24-18, 45-40, 64-59, 83-77

Διαιτητές: Παπανικολάου Γ.-Τοπαλίδης
Σπάρτακος Ιωαννίνων (Ρήγγας-Καΐκας): Νταβουλτζόπουλος 14, Κολότσιος 2, Αναγνωστάκης 21(5), Καστανιώτης 12, Ιωακειμίδης 20(2), Λαμπρόπουλος 2, Αγγελόπουλος, Θώδης 2, Πρεμέτης 2, Σταυρόπουλος, Δήμος 8.
ΓΣ Σοφάδων (Παππάς): Κυριακόπουλος 12(3), Ζωιτσάκος Χ. 5, Σιαμέτης, Ζωιτσάκος Τ. 8(2), Αναγνωστόπουλος 14(2), Δίκαρος 2, Μοσόρας 24(1) Δαουλάρης 12(3).