Σάββατο 5 Μαρτίου 2022

Άνετο πέρασμα της Ανόρθωσης στο κλειστό της Νέα Ιωνίας επί της Α.Ε Διμηνίου.

Την 19η νίκη σε είκοσι αγώνες πέτυχε η Ανόρθωση, που επικράτησε εύκολα του νεανικού συνόλου του Διμηνίου με 55-88.

Με άμυνα ζώνης στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού προσπάθησαν οι γηπεδούχοι του Διμηνίου να περιορίσουν την πρωτοπόρο ομάδα της κατηγορίας Ανόρθωση, με το πρώτο αναγνωριστικό δεκάλεπτο να λήγει 14-19. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με καλάθι του Ντίκα, ο οποίος πέτυχε 28 πόντους στην αναμέτρηση, ενώ μέχρι πέρυσι αγωνιζόταν στην Ανόρθωση.

Στην δεύτερη περίοδο η ψαλίδα άνοιξε, με τους φιλοξενούμενους να ξεφεύγουν με  14 πόντους στο 19’ (26-40) ενώ το ημίχρονο έληξε με τρίποντο πάλι του Ντίκα (29-40). Στην τρίτη περίοδο οι παίχτες του Μιχάλη Καπουρνιώτη έτρεξαν στον αιφνιδιασμό, πέτυχαν 26 πόντους με την διαφορά να εκτοξεύεται στο +24. Σε αυτό το δεκάλεπτο ο Καραγεώργος σημείωσε τα 4 από τα 5 τρίποντα που πέτυχε συνολικά ενώ και ο έμπειρος Κοντάκης πέτυχε άλλους 8 πόντους.

Η τέταρτη περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με τους δυο προπονητές των ομάδων  Καπουρνιώτη και Κατσαφούρη να μοιράζουν το χρόνο συμμετοχής (για τους νικητές προφυλάχθηκαν οι έμπειροι Μπόγδανος-Ζαρογιάννης) ενώ το τελικό σκορ που διαμορφώθηκε (55-88) αντικατοπτρίζει και τη διαφορά δυναμικότητας των δυο ομάδων.

Σε μεγάλη μέρα για τους φιλοξενούμενους, που στερήθηκαν για άλλο ένα μάτς τον Γεωργίου που βρίσκεται στην αποθεραπεία ενός μικροτραυματισμού στη γάμπα, ήταν και ο Τσώλης που πέτυχε 10 πόντους ενώ μοίρασε και 12 ασίστ στους συμπαίχτες του.

Τέλος, στα αποδυτήρια των νικητών, μετά το τέλος του αγώνα στήθηκε ένα μικρό πάρτυ με τούρτα έκπληξη των διοικούντων της Ανόρθωσης, προς τιμήν των παιχτών Καραγεώργου & Παπαιωάννου που είχαν τα γενέθλια τους, αποδεικνύοντας για άλλη μια φορά το οικογενειακό κλίμα που υπάρχει στην ομάδα.

ΑΕΒΔ - Ανόρθωση  55-88
Δεκάλεπτα : 14-19, 29-40, 42-66, 55-88.
Διαιτητές : Αβραμίδου - Γεωργοσόπουλος
ΑΕΒΔ (Κατσαφούρης): Δεσλής 2, Κούστας, Καπατσέλος 2, Μπαβέτσιας 2, Ντίκας 28(1), Χαρχαρής, Βλάχος, Κουτσομπόρης 7, Θέος 10.
Ανόρθωση (Καπουρνιώτης): Καραγεώργος 15(5), Μπέας 2, Κοντάκης 10, Καραθανάσης 7(1), Μπόγδανος 14(1), Παπαιωάννου, Τσώλης 10(1), Τζούμας 2, Φιλίππου 12, Ζαρογιάννης 16.