Σάββατο 5 Μαρτίου 2022

Ερμής Αγιάς 2018 - Τιτάνες Αλμυρού 57-41 (Α2 ΕΣΚΑΘ)

Στην αναμέτρηση που διεξήχθει στο κλειστό Γυμναστήριο Αγιάς, ανάμεσα σε Ερμή Αγιάς 2018 και Τιτάνες Αλμυρού, η οποία ήταν και η τελευταία για την φετινή αγωνιστική περίοδο, η γηπεδούχος ομάδα επικράτησε με 57-41 των αντιπάλων της.

Για άλλη μια φορά οι παίκτες του Ερμή ξεκίνησαν εκπληκτικά τον αγώνα, κυριαρχώντας στα πρώτα λεπτά με αποτέλεσμα να προηγούνται με 24-5 στο πρώτο δεκάλεπτο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η καλή απόδοση της ομάδας του Μακροβασίλη συνεχίστηκε και η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 23 πόντους (32-9) περίπου στα μέσα της περιόδου. Στην συνέχεια αν και οι φιλοξενούμενοι βρήκαν λύσεις δεν κατάφεραν μειώσουν περισσότερο από το 39-20 του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο με τους φιλοξενούμενους να γυρνάνε σε άμυνα ζώνης, και τους παίκτες των γηπεδούχων να δυσκολεύονται να βρουν τις σωστές επιλογές, η διαφορά μειώθηκε στους 13. Σε εκείνο το σημείο όμως οι παίκτες του Ερμή δυνάμωσαν την άμυνα τους και δεν επέτρεψαν στον αντίπαλο να πλησιάσει περισσότερο.

Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στο τελευταίο δεκάλεπτο. Η άμυνα ήταν αυτήν που είχε τον πρώτο λόγο και έτσι η ομάδα της Αγιάς κατάφερε να φτάσει στην νίκη με τελικό σκορ 57-41.

Ερμής Αγιάς 2018 - Τιτάνες Αλμυρού 57-41
Δεκάλεπτα : 24-5, 39-20, 49-31, 57-41
Διαιτητές : Γιατρόπουλος - Χριστοδούλου
Ερμής Αγίας 2018 (Μακροβασίλης) Μαλλιάρας 14(2), Αγορίτσας 12, Χασιώτης,  Γκατζιώγιας , Ζέικος 3, Νεγκριλα, Ρηγόπουλος 6, Τάτσιος 16, Τσιάρας 2, Ματης Γ., Ντεβές 2, Ματης Ν. 2
Τιτάνες Αλμυρού: (Φλεβάρης-Ξυνος) Κολοκυθάς , Κουρκούμπας , Μπιρμπίλης  , Αραμπατζής ,  Χρυσόπουλος ,  Τσιαντός ,  Μαυροδημητράκης ,  Μπούση , Βαλαμουτόπουλος , Κοντινάκης.