Κυριακή 27 Φεβρουαρίου 2022

Δύσκολη νίκη για την Ανόρθωση που επικράτησε στη Γιάννουλη του Φοίβου με 88-98.

Φοβερό παιχνίδι στην Γιάννουλη με δυνατές μονομαχίες και υψηλό σκορ, με τους φιλοξενούμενους της Ανόρθωσης να πετυχαίνουν την 18η νίκη τους σε 19 αγώνες , επικρατώντας αυτή τη φορά του Φοίβου με σκορ 88-98.

Πολύ δυνατά ξεκίνησαν το παιχνίδι οι γηπεδούχοι που προηγήθηκαν στο 3’ με 12-3 ενώ με φοβερά ποσοστά ευστοχίας ολοκλήρωσαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +7(26-19).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι έμπειροι αθλητές του Μιχάλη Καπουρνιώτη με το εκπληκτικό σερί (14-36), όχι μόνο προσπέρασαν στο σκορ αλλά πήγαν και στα αποδυτήρια με διαφορά 15 πόντων(40-55) αφού Μπόγδανος, Τσώλης, Ζαρογιάννης, Καραγεώργος, Φιλίππου σκόραραν με μεγάλη ευκολία και με διάφορους τρόπους, βάζοντας τις βάσεις για μια ακόμη άνετη επικράτηση.

Οι σημαντικές όμως απουσίες με τις οποίες παρατάχθηκε η ομάδα του Βόλου (Γεωργίου, Γαλανάκης, Σουλιώτης, Ακριβόπουλος) και η εκπληκτική απόδοση και ευστοχία των γηπεδούχων στο 3ο δεκάλεπτο, κάνοντας μάλιστα επι μέρους σκορ 31-21 πλησίασαν στο 30’ στους πέντε πόντους (71-76).

Οι παίχτες του Παπαιωάννου συνέχισαν με ενθουσιασμό να παλεύουν το μάτς και κατάφεραν στο 33’ να ισοφαρίσουν προσωρινά σε 78-78, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς των φιλάθλων των γηπεδούχων που υποστήριζαν ένθερμα την τοπική ομάδα που κάνει προσπάθεια για παραμονή στην κατηγορία. Δυστυχώς, στη συγκεκριμένη φάση τραυματίστηκε στο κεφάλι ο Κοντάκης (ο μοναδικός άσσος των Βολιωτών αφού απουσίαζαν οι Γεωργίου, Γαλανάκης, Ακριβόπουλος) και στα εναπομείναντα λεπτά το ρόλο του οργανωτή ανέλαβαν οι έμπειροι Τσώλης και Καραγεώργος. Στο 35’ και μέσα σε δυο λεπτά με πέντε πόντους του Μπόγδανου και τρίποντο του Καραθανάση το 78-78 μετατράπηκε σε 78-86 για τους Βολιώτες. Στο 38.30 με καλάθι του Ζαρογιάννη μετά από επιθετικό ριμπάουντ έγινε το 86-98, σφραγίζοντας την υπόθεση νίκη.

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Οικονόμου στη τελευταία φάση του αγώνα, ο οποίος μάλιστα έκανε ένα από τα καλύτερα του παιχνίδια πετυχαίνοντας 32 πόντους με 2 τρίποντα ενώ είχε άξιους συμπαραστάτες τους Κουγιώνα και Μπακαρό που πέτυχαν 15 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Για τους νικητές  μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο έμπειρος Μπόγδανος που πέτυχε 36 πόντους ενώ η βολιώτικη ομάδα ευτύχησε να έχει σε μεγάλη μέρα άλλους τέσσερις παίχτες, που πέτυχαν μάλιστα όλοι τους διψήφιο αριθμό πόντων και συγκεκριμένα τους Καραγεώργο(12), Ζαρογιάννη(16), Φιλίππου(14) και Τσώλη (14).

Φοίβος - Ανόρθωση 88-98
Δεκάλεπτα: 26-19, 40-55, 71-76, 88-98.
Διαιτητές: Καρακώστας - Χριστοδούλου
Φοίβος:(Παπαϊωάννου) Τσικρίκης, Παζάρας, Οικονόμου 32(2), Κουγιώνας 15, Μπακαρός 14(4), Σαμολαδάς, Χατζηγιάννης 13, Τριανταφυλλίδης 2, Βησσαρίου 12, Τρασσάς.
Ανόρθωση (Καπουρνιώτης): Καραγεώργος 12(1), Μπέας, Κοντάκης 3(1), Καραθανάσης 3(1), Μπόγδανος 36(2), Παπαιωάννου, Τσώλης 14(2), Τζούμας, Φιλίππου 14, Ζαρογιάννης 16.