Κυριακή 27 Φεβρουαρίου 2022

Ερμής Αγιάς 2018-Βόλος BC 59-52 (Α2 ΕΣΚΑΘ)

Στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής για τον 1ο όμιλο της Α2 ΕΣΚΑΘ ο Ερμής Αγιάς κατέκτησε την νίκη με 59-52 απέναντι στην αξιόμαχη ομάδα τους BC Βόλος.

Η ομάδα της Αγιάς ξεκίνησε ιδανικά τον αγώνα και προηγήθηκε γρήγορα με 14-2, και κατάφερε να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με 18-9. Στην δεύτερη περίοδο το ματς ισορρόπησε καθώς οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τα πατήματα τους, με τους παίκτες μας ωστόσο να κρατούν την διαφορά σε σταθερά επίπεδα και να προηγούνται στο ημίχρονο με 35-24.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Μακραβασίλη μπήκαν υποτονικά με αποτέλεσμα να κάνουν το χειρότερο τους δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 9-13, και τους φιλοξενούμενους να βλέπουν τις πιθανότητες νίκης να αυξάνονται, με το σκορ στο 44-37 με την λήξη της τρίτης περιόδου.

Μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες του Ερμή αντιμετώπισαν τον αγώνα με την σοβαρότητα που έπρεπε, ανεβάζοντας γρήγορα την διαφορά στους 14 πόντους (55-41), και στην συνέχεια έκαναν συντήρηση για να φτάσουν στο τελικό 59-52.

Ο προπονητής κ.Μακροβασίλης έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες καθόλη την διάρκεια της αναμέτρησης με συνεχές ροτέισον, και παρά της απουσίες παικτών (6 στο σύνολο) που αντιμετώπιζε, παίρνοντας βοήθεια από όλους τους παίκτες έφτασε σε μια ακόμα νίκη.

Να σημειώσουμε ότι η ομάδα του BC Volos  πριν το παιχνίδι με ένα διαφορετικό τρόπο είπε "ΟΧΙ ΣΤΟΝ ΠΟΛΕΜΟ".

Ερμής Αγιάς 2018-Βόλος BC 59-52
Δεκάλεπτα:  18-9, 35-24, 44-37, 59-52
Διαιτητές: Γεωργούλης - Βόντσα
Ερμής Αγίας 2018 (Μακροβασίλης) Μαλλιάρας 6(1), Αγορίτσας 21(1), Χασιώτης 11,  Γκατζιώγιας 1, Ζέικος 2, Νεγκριλα 6, Μπαρουτζας 12, Τσιάρας , Ματης Γ.
BC Volos :(Καρακατσούνης Ι. - Καρακατσούνης Κ. )  Τσίκουλας , Kασανδρινός , Σταύρου,  Τσαρδακάς Γκάγκας , Πλακανδάρας , Στακιας , Παπαπάνος ,  Ανδρεαδάκης, Λωριδόπουλος , Λάμα