Κυριακή 20 Οκτωβρίου 2024

Νίκη των Αετών επί του Αιολικού στην πρεμιέρα του Γυναικείου Πρωταθλήματος ΕΣΚΑΘ.

Στην πρεμιέρα του γυναικείου πρωταθλήματος της ΕΣΚΑΘ, η ομάδα των Αετών Λάρισας επικράτησε του Αιολικού Βόλου με σκορ 55-44.

Οι γηπεδούχες έδειξαν την ανωτερότητά τους από το πρώτο δεκάλεπτο, καθώς πήραν προβάδισμα με 11-6. Στη συνέχεια, ενίσχυσαν τη διαφορά τους, κλείνοντας το ημίχρονο με σκορ 26-15.

Ο Αιολικός Βόλου προσπάθησε να επιστρέψει στο παιχνίδι, και με καλή απόδοση στο τρίτο δεκάλεπτο μείωσε τη διαφορά στους 8 πόντους (42-34). Ωστόσο, οι Αετοί Λάρισας διατήρησαν την ψυχραιμία τους και ολοκλήρωσαν τον αγώνα με  νίκη, 55-44.

Αετοί Λάρισας-Αιολικός Βόλου  55-44
Δεκάλεπτα: 11-06, 26-15, 42-34, 55-44
Διαιτητές: Πανάγος - Τίκας
Αετοί Λάρισας: (Kαλέτσιου) Κοντονάσιου 5(1), Τσίτουρα 4, Καλφούντζου 2,  Σαγίνα 6(2), Τζίκα 11, Λεπενιώτη 3(1), Κουτσοπουλου 2, Καλέτσιου 12, Τζινέρη 6, Σδρόλια 2, Βασβατέκη 2, Τσιαμούρα .
Αιολικός Βόλου (Γουμενόπουλος): Μιχάλαρου , Δασκαλοπούλου , Πατσέα 15, Ασβεστά 2, Σελιτσανιώτη , Κουρσιούμη 10, Μόσιου 13(3), Παρίση 2, Κωστούλα , Μύρου 2, Βενζινακάκη .