Τετάρτη 16 Οκτωβρίου 2024

Εντός έδρας ήττα για τον Α.Ο. Τρίκαλα Basket Advent από τον Ερμή Σχηματαρίου με 82-89. (Φώτο)

Στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Elite League, ο Α.Ο. Τρίκαλα Basket Advent υπέστη εντός έδρας ήττα από τον Ερμή Σχηματαρίου με σκορ 82-89. Παρά την προσπάθεια των γηπεδούχων, δεν κατάφεραν να ανατρέψουν το αρχικό προβάδισμα που έχτισε η ομάδα του Ερμή.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον Ερμή να κυριαρχεί στο πρώτο δεκάλεπτο, κλείνοντάς το με διαφορά 11 πόντων (13-24). Στη συνέχεια, η ομάδα των Τρικάλων βελτίωσε την επίθεσή της, αλλά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να διατηρήσουν τον έλεγχο του αγώνα, κλείνοντας το ημίχρονο με το σκορ στο 36-49.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Α.Ο. Τρίκαλα μείωσε τη διαφορά στους 8 πόντους (53-61), δημιουργώντας ελπίδες για μια πιθανή ανατροπή. Ωστόσο, στο τελευταίο δεκάλεπτο, παρά τη μεγάλη προσπάθεια των παικτών του Α.Ο. Τρίκαλα, ο Ερμής κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα, φτάνοντας στη νίκη με τελικό σκορ 82-89.

Τρίκαλα Basket-Ερμής Σχηματαρίου 82-89
Δεκάλεπτα: 13-24, 36-49, 53-61, 82-89
Διαιτητές: Λουλουδιάδης-Παπαγερίδης-Αγραφιώτης Β. (Τέγα)
Τρίκαλα Basket (Γιαπλές): Ταχυρίδης, Τατς 7, Χορνμπάκλ 6, Κολότσιος 5 (1), Πουλιανίτης 25 (4), Κωνσταντινίδης 10 (3), Δημακόπουλος 2, Βαβάτσικος 6 (1), Νέσης 4, Οκεκουόγεν 17
Ερμής Σχηματαρίου (Οικονόμου): Νότερμαν 16, Τουτζιαράκης 8, Ζερβός, Κωστόπουλος 5 (1), Μαλέλης 4, Μητσιμπόνας, Δημητριάδης 9 (1), Τζόλος 6, Γουέσλεϊ 18, Σάμαρτζιτς 23 (1)