Σάββατο 19 Οκτωβρίου 2024

Τρίτη συνεχόμενη νίκη για τον Γ.Σ. Αμπελώνα, 88-64 την ΑΕΒΔ.

Ο Γ.Σ. Αμπελώνα  συνεχίζει αήττητος την πορεία του στην Α1 ΕΣΚΑΘ, σημειώνοντας την τρίτη του νίκη σε ισάριθμους αγώνες, επικρατώντας της Α.Ε.Β. Διμηνίου με 88-64.

Ο Αμπελώνας ξεκίνησε δυναμικά από το πρώτο δεκάλεπτο, προηγούμενος με 17-12, δείχνοντας ότι ήθελε να επιβάλει τον ρυθμό του από την αρχή. Στη δεύτερη περίοδο, οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό και έκλεισαν το ημίχρονο με διαφορά ασφαλείας 47-29.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Αμπελώνα συνέχισε την εντυπωσιακή της απόδοση, διευρύνοντας τη διαφορά (74-48), και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στο Διμήνι. Το τελικό 88-64 επιβεβαίωσε την ανωτερότητα των γηπεδούχων, που κυριάρχησαν σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού.

Με αυτή τη νίκη, ο Αμπελώνας παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας, δείχνοντας ότι είναι μια από τις πιο ισχυρές ομάδες του πρωταθλήματος.

Γ.Σ. Αμπελώνα - Α.Ε.Β. Διμηνίου 88-64
Δεκάλεπτα:17-12,  47-29, 74-48,  88-64.
Διαιτητές : Γιατρόπουλος - Λυτροσυγκούνης
Αμπελώνας(Τεκούσης Β. ) Σιαμέτης , Αραμπατζής , Καραδήμας 12, Λόλας 21,  Δαουλάρης 9, Φιλιπόπουλος 6, Καρπούζας 2, Χασιώτης 7(1), Τεκούσης Δ.2,  Παλάσκας 7(1), Μηλιώνης 9(2), Μπόρσης 13(1).

ΑΕΒΔ (Κατσαφούρης) Αγγελούσης , Ντίκας 22(4), Πάντος 1  , Σακκάς 1, Κατσάκος 7(1), Αστυπαλιώτης 4, Γκόριας 3, Βλάχος , Μόσιος 11, Καρασάββας 5(1), Μπίκας 10.