Δευτέρα 21 Οκτωβρίου 2024

Μαχητικός Α.Σ. Καρδίτσας, παρά την ήττα από τον Ολυμπιακό με 61-77. Η Συνέντευξη Τύπου (vid)

Ο Α.Σ. Καρδίτσας ΙΑΠΩΝΙΚΗ κατέβαλε μεγάλη προσπάθεια απέναντι στον Ολυμπιακό, παρά την ήττα με 61-77 για την 3η αγωνιστική της Stoiximan GBL.

Η ομάδα της Καρδίτσας έβγαλε αντίδραση μετά τη μέτρια εκτός έδρας εμφάνιση απέναντι στην ΑΕΚ και στο ματς που πραγματοποιήθηκε σήμερα (21/10) Δευτέρα στο Κ.Γ. «Ι. Μπουρούσης», ακολούθησε σε ρυθμό και ένταση τους «ερυθρόλευκους» που παρουσιάστηκαν ανώτεροι και με μεγαλύτερη διάρκεια στην απόδοσή τους.

Ο Α.Σ.Κ μπροστά σε ένα γεμάτο γήπεδο, με το φίλαθλο κόσμο να ανταποκρίνεται στο κάλεσμα της ομάδας παρά τη δυσκολία της ημέρας και ώρας του αγώνα, πάλεψε σκληρά, απέναντι σε έναν αντίπαλο που ανέβασε ακόμη περισσότερο το δείκτη δυσκολίας του προγράμματος στο οποίο καλούνται να ανταπεξέλθουν οι «κυανόλευκοι».

Η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου επεδίωξε να βάλει πίεση στον αντίπαλό της και να ακολουθεί κατά πόδας τον Ολυμπιακό, μειώνοντας μάλιστα στο 24′ σε 44-50, ενώ διατήρησε τους κυπελλούχους Ελλάδος σε πολύ χαμηλά παραγωγικά επίπεδα στην επίθεση.

Ο Α.Σ.Κ. προηγήθηκε 6-3 και 8-6 στην αρχή του ματς με προσπάθειες του Λιούις, όμως ο Ολυμπιακός με πρωταγωνιστή τον Βεζένκοφ κατάφερε να πάρει τα ηνία του παιχνιδιού και στο 10′ να προηγηθεί με 14-19.

Στη 2η περίοδο, η ομάδα της Καρδίτσας δεν κατάφερε να βρει ρυθμό επιθετικά, κάτι που πέτυχαν οι φιλοξενούμενοι, με τον Α.Σ.Κ. να βρίσκεται πίσω στο σκορ με διψήφια τιμή στο 13′ (14-26), ενώ μέχρι το τέλος του ημιχρόνου κατάφερε να μειώσει σε δύο περιπτώσεις σε μονοψήφια διαφορά (17-26 στο 14′ και 24-32 στο 16′), με το συγκρότημα του Γ. Μπαρτζώκα να ξεφεύγει και να φτάνει στο 28-46 του ημιχρόνου.

Η έναρξη της 3ης περιόδου βρήκε την ομάδα του Ν. Παπανικολόπουλου να αποδίδει πιο σκληρή άμυνα και να κάνει το παιχνίδι της επιθετικά, μειώνοντας με εντυπωσιακό σερί 16-2 σε 44-50 στο 24′. Όμως, ο Ολυμπιακός απάντησε με δικό του σερί 2-12, για το 46-62 στο τέλος της 3ης περιόδου, σε ένα διάστημα που ο Α.Σ.Κ. έχασε τον Δίπλαρο, οποίος αποβλήθηκε με δύο τεχνικές ποινές.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Α.Σ.Κ. μείωσε δύο φορές στο -11 (51-62 στο 32′ και 53-64 στο 33′), παραμένοντας κοντά στο σκορ με τους φιλοξενούμενους, όμως το 61-77 δεν ήταν ικανό να αλλάξει τη ροή του αγώνα και το τελικό αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 28-46, 46-62, 61-77

Α.Σ. Καρδίτσας ΙΑΠΩΝΙΚΗ (Ν. Παπανικολόπουλος): Χολ 4, Ουότσον 16, Λιούις 17 (5), Κασελάκης 4 (1), Άλεν, Χόρχλερ 9 (1), Πλώτας, Καπετάκης, Δίπλαρος 3, Δ. Χατζής, Καμπερίδης, Χρηστίδης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ουόκαπ, Φαλ 2, Βεζένκοβ 20 (1), Παπανικολάου 6, Ντόρσεϊ, Ράιτ 6, Μήτρου-Λονγκ 3 (1), Λαρεντζάκης 11 (2), Βιλντόσα 6 (2), Σπάρταλης, Πίτερς 11 (2), Μιλουτίνοφ 12.

Η Συνέντευξη Τύπου: Α.Σ. Καρδίτσας ΙΑΠΩΝΙΚΗ - Ολυμπιακός