Σάββατο 28 Σεπτεμβρίου 2024

Στο Final 4 του Κυπέλλου ΕΣΚΑΘ ο Ολυμπιακός Βόλου με το 66-59 επί της ΑΕΤ που έχει παράπονα από τη διαιτησία.

Ο Ολυμπιακός Βόλου εξασφάλισε την πρόκρισή του στο Final 4 του Κυπέλλου ΕΣΚΑΘ, επικρατώντας της ΑΕΤ με 66-59 σε έναν αγώνα που κρίθηκε σε κρίσιμα σημεία. Οι "ερυθρόλευκοι" διατήρησαν τον έλεγχο καθ' όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, παρά τις προσπάθειες της ΑΕΤ να επανέλθει στο παιχνίδι.

Ο Ολυμπιακός Βόλου ξεκίνησε δυναμικά, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 20-15. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ΑΕΤ έδειξε σημάδια αντίδρασης, αλλά ο Ολυμπιακός κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμά του, με το σκορ στο ημίχρονο να διαμορφώνεται στο 37-30. Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Βολιώτες αύξησαν τη διαφορά στους 12 πόντους (54-42), βάζοντας ισχυρές βάσεις για τη νίκη. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η ΑΕΤ προσπάθησε να επιστρέψει, μειώνοντας τη διαφορά, αλλά δεν κατάφερε να ανατρέψει το αποτέλεσμα, με τον Ολυμπιακό να κλείνει το παιχνίδι με σκορ 66-59.

Ωστόσο, οι παίκτες και το τεχνικό επιτελείο της ΑΕΤ εξέφρασαν έντονα παράπονα για τη διαιτησία, υποστηρίζοντας ότι αρκετές κρίσιμες αποφάσεις δεν ήταν δίκαιες, γεγονός που επηρέασε την εξέλιξη του αγώνα.

Παρά τις διαμαρτυρίες, ο Ολυμπιακός Βόλου πήρε το εισιτήριο για το Final 4, όπου θα επιδιώξει να διεκδικήσει το τρόπαιο, ενώ η ΑΕΤ αποχωρεί με πικρή γεύση από τη διοργάνωση, αισθανόμενη ότι μπορούσε να πετύχει περισσότερα.

Ολυμπιακός Βόλου - ΑΕΤ 66-59
Δεκάλεπτα: 20-15, 37-30, 54-42, 66-59
Διαιτητές: Μπουγλός Ι. - Μπουγλός Π.
Ολυμπιακός Βόλου (Κοσμάτος) Καραγιώργος 23(6) , Κωτούλας 2 , Τρασάς 4, Σαλεπτσής 12 , Στεφόπουλος 5 , Μπίγγας , Πλεσιώτης 11(2) , Τζαλαβάρας 9 , Σωσιφιλης , Μακρής, Μπάρτζος
ΑΕΤ (Τσίμας) Μαρινάκης 5 , Αργυρόπουλος 2 , Ναλμπάντης 2 , Σαρρής , Δούλης, Αφεντουλίδης 2, Τσίρμπας 2, Χρονόπουλος 15(4) , Δεμίρης 5(1), Τσάκαλος 6 , Γκίνος 12(2), Στάππας 8