Παρασκευή 27 Σεπτεμβρίου 2024

Εντυπωσιακή νίκη του Α.Σ. Καρδίτσας με 93-78 επί του ΠΑΟΚ στην τελική πρόβα πριν το Πρωτάθλημα (Φώτο)

Ο Α.Σ. Καρδίτσας ΙΑΠΩΝΙΚΗ έκλεισε υποδειγματικά τον κύκλο των φιλικών αγώνων προετοιμασίας του, επικρατώντας με 93-78 του ΠΑΟΚ mateco, στην πρόβα τζενεράλε ενόψει της έναρξης του πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου τέθηκε επικεφαλής του σκορ από το 8ο λεπτό και στη συνέχεια δεν έχασε ποτέ το προβάδισμά του, για να φτάσει σε μία τονωτική νίκη πριν το μεγάλο εντός έδρας ματς της πρεμιέρας με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό την Κυριακή 6 Οκτωβρίου και ώρα 5.15 μ.μ.

Οι «κυανόλευκοι» για ένα ακόμη ματς βρέθηκαν σε εξαιρετική ημέρα έξω από τη γραμμή των 6,75μ, σημειώνοντας 14 τρίποντα και από το 27′ ως το φινάλε της αναμέτρησης παγίωσαν διαφορά σε διψήφια τιμή, η οποία έφτασε σε τρεις περιπτώσεις τους 17 πόντους.

Παρότι δεν αγωνίστηκαν οι Τρέβον Άλεν και Νικόλαος Πλώτας λόγω τραυματισμών (ενώ για τον ΠΑΟΚ εκτός έμειναν για τον ίδιο λόγο οι Κατσίβελης, Μπάρτλι), η ομάδα της Καρδίτσας είχε τις λύσεις και με κορυφαίο τον Ματ Λιούις που τελείωσε την αναμέτρηση με 26 πόντους, έδειξε να είναι έτοιμη για το νέο πρωτάθλημα.

Η έναρξη του αγώνα βρήκε τις δύο ομάδες να στερούνται ρυθμού και να επιδίδονται σε άστοχες επιθέσεις. Όμως, από τα μέσα της 1ης περιόδου το σκηνικό άλλαξε και με επιμέρους σερί εκατέρωθεν, ο Α.Σ.Κ ήταν εκείνος που κατάφερε να μετατρέψει το 9-13 στο 7’, σε 23-18 στη λήξη του δεκαλέπτου.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 2-7 στο 3’ και 4-8 στο 4’, πηγαίνοντας περισσότερο στην επαφή. Με την είσοδο του Δίπλαρου, η ομάδα της Καρδίτσας άλλαξε τέμπο και με σερί 6-0 προηγήθηκε για πρώτη φορά στο 8’ (15-13). Από εκεί και έπειτα το σερί επεκτάθηκε σε 9-0 στο 9’ (18-13), οι φιλοξενούμενοι «απάντησαν» με δικό τους 0-5 (18-18) και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με νέο σερί του Α.Σ.Κ. (5-0), για το 23-18.

Στη δεύτερη περίοδο, οι παίκτες του Νίκου Παπανικολόπουλου διεύρυναν το σερί τους στο 12-0 για να προηγηθούν για πρώτη φορά με διψήφια τιμή (30-18 στο 12’), ενώ διατήρησαν το +12 και στα μισά της περιόδου (36-24).

Μέχρι τη λήξη του ημίχρονου, ο Α.Σ.Κ. ήταν μπροστά στο σκορ με διαφορά που κυμαινόταν μεταξύ μονοψήφιας και διψήφιας τιμής (39-29 στο 16’, 41-32 στο 17’, 44-35 στο 18’ και 46-35 στο 19’), με τις δύο ομάδες να επιδίδονται σε ρεσιτάλ εύστοχων τριπόντων που προσέφερε σκορ και θέαμα. Στην ανάπαυλα, η ομάδα της Καρδίτσας ήταν μπροστά με 47-39, έχοντας ήδη τους Χόρχλερ και Δίπλαρο με διψήφιους πόντος ο καθένας.

Η έναρξη του β’ μέρους ήταν πανομοιότυπη με την εκκίνηση, όμως το αργό τέμπο αυτή τη φορά ευνόησε τον Α.Σ.Κ. που κατάφερε να προηγηθεί για πρώτη φορά με +13 (57-44 στο 25’). Ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 58-50 στο 26’, όμως με σερί 8-0 και με μπροστάρη τον Λιούις, η ομάδα της Καρδίτσας ξέφυγε με +16 (66-50) στο 27’ και ολοκλήρωσε την 3η περίοδο με το μέγιστο +17 (74-57).

Στην τελευταία περίοδο, η πρωτοπορία των «κυανόλευκων» συνεχίστηκε και για δεύτερη φορά προηγήθηκαν με +17 (79-62 στο 33’). Στα τελευταία λεπτά του αγώνα ο ρυθμός υποχώρησε, οι προπονητές πραγματοποίησαν αρκετές δοκιμές, όμως ο Α.Σ.Κ. διατηρήθηκε επικεφαλής του σκορ με διψήφια τιμή (80-69 στο 34’, 84-71 στο 37’, 91-74 στο 38’), με το τελικό 93-78 να του αποφέρει την 5η νίκη του στα έξι φετινά φιλικά τεστ προετοιμασίας.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 47-39, 74-57, 93-78

Α.Σ. Καρδίτσας ΙΑΠΩΝΙΚΗ (Ν. Παπανικολόπουλος): Λιούις 26 (5), Χολ 8 (2), Χόρχλερ 16 (2), Δίπλαρος 18 (3), Καπετάκης 2, Ουότσον 9, Χατζής 2, Κασελάκης 6 (1), Χρηστίδης 2, Μπουντούρης, Γ. Καμπερίδης 4 (1).

ΠΑΟΚ mateco (Μ. Καντσελιέρι): Λέφας 7 (1), Χέντερσον 6 (1), Άπσον 6, Φόρεστερ 3, Ιατρίδης 3 (1), Περσίδης 10, Σκουλαριώτης 3, Γιαννάτος, Παπαδάκης 13 (4), Μανθόπουλος 3 (1), Ρέινολντς 13 (2), Κρόισερ 11 (1).