Σάββατο 21 Σεπτεμβρίου 2024

Επιβλητική νίκη του Αμπελώνα με 75-50 επί της ΑΕΛ στο Κύπελλο ΕΣΚΑΘ.

Σε έναν συναρπαστικό αγώνα για το Κύπελλο, η ΑΕΛ αντιμετώπισε τον Αμπελώνα, με την ομάδα του Αμπελώνα να επικρατεί με σκορ 50-75.

Από την αρχή του παιχνιδιού, ο Αμπελώνας έδειξε την ανωτερότητά του, παίρνοντας το προβάδισμα και διατηρώντας το καθ' όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης.

Η ΑΕΛ προσπάθησε να αντιδράσει, με μερικές καλές επιθέσεις και άμυνες, ωστόσο οι παίκτες του Αμπελώνα ήταν πιο αποφασιστικοί και αποτελεσματικοί στις κρίσιμες στιγμές. Ο αγώνας εξελίχθηκε σε μια ισορροπημένη μάχη στο πρώτο ημίχρονο, με την ΑΕΛ να βρίσκεται κοντά στο σκορ, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο ο Αμπελώνας πάτησε γκάζι και με μια σειρά από εύστοχα τρίποντα και γρήγορες επιθέσεις εξασφάλισε τη νίκη.

Ο Αμπελώνας έδειξε εξαιρετική ομαδικότητα και συγκέντρωση, καταφέρνοντας να εκμεταλλευτεί τα λάθη της ΑΕΛ και να πετύχει μια σημαντική νίκη που του έφερε την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου. Από την πλευρά της ΑΕΛ, υπήρξαν στιγμές καλού μπάσκετ, αλλά τα πολλά λάθη και η έλλειψη αποτελεσματικότητας δεν τους επέτρεψαν να διεκδικήσουν κάτι περισσότερο από τον αγώνα.

ΑΕΛ - Αμπελώνας  50-75
Δεκάλεπτα: 9-15, 26-35, 32-53, 50-75
Διαιτητές: Μαραμής - Λυτροσυγκούνης
ΑΕΛ  (Γκανέτσας) Ραφτόπουλος 3, Ζαγκλής , Μηλιώνης 2, Γκανέτσας 17(2), Τσιμούρτος 1, Μπακαρός 2, Κρικώνης 7, Γκέκας , Ντικούδης , Πνευματικός 6, Χριστοφόρου 2, Οικονόμου 10.
Αμπελώνας(Τεκούσης Β. ) Καραδήμας 6(22), Λόλας 11, Μηλιώνης , Αχμάτι , Δαουλάρης 14(3), Φιλιπόπουλος 15, Καρπούζας 5, Χασιώτης 12(2), Τεκούσης 2, Μπεκιάρης 2, Σιαμέτης 5(1), Παλάσκας 3(1).