Κυριακή 22 Σεπτεμβρίου 2024

Νίκη πρόκριση της ΑΕΒΔ με 54-69 επί του Ηρακλή Χάλκης για το Κύπελλο ΕΣΚΑΘ

Στον τελευταίο χρονικά αγώνα Κυπέλλου ανάμεσα στον Ηρακλή Χάλκης και την ΑΕΒΔ, οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν με σκορ 54-69 και πήραν την πρόκριση για τους "8" του κυπέλλου ΕΣΚΑΘ.

Η ΑΕΒΔ ξεκίνησε δυναμικά, αποκτώντας προβάδισμα από το πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο ολοκληρώθηκε με σκορ 11-22.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η διαφορά αυξήθηκε ακόμη περισσότερο, με την ΑΕΒΔ να κυριαρχεί τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά, φτάνοντας στο ημίχρονο με το σκορ στο 20-41. Ο Ηρακλής Χάλκης προσπάθησε να αντιδράσει στην τρίτη περίοδο, μειώνοντας κάπως τη διαφορά (35-53), αλλά η διαφορά που είχε δημιουργηθεί ήταν δύσκολο να καλυφθεί.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο ρυθμός του αγώνα εξισορροπήθηκε, με τον Ηρακλή να κλείνει την ψαλίδα, αλλά η ΑΕΒΔ διατήρησε το προβάδισμά της, φτάνοντας τελικά στη νίκη με 54-69. Η συνολική εικόνα του αγώνα ανέδειξε την ανωτερότητα της ΑΕΒΔ, ενώ ο Ηρακλής Χάλκης κατέβαλε φιλότιμη προσπάθεια, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, χωρίς όμως να καταφέρει να αλλάξει την πορεία του παιχνιδιού.

Ηρακλής Χάλκης - ΑΕΒΔ 54-69
Δεκάλεπτα: 11-22, 20-41, 35-53, 54-69
Διαιτητές:Γερακίνης - Πανταζής
Ηρακλής Χάλκης (Πατάκης) Αρσενίου 2, Τακουλας 2, Θεοχάρης 2, Κουραμάς 9, Μπιλλής 4, Νανας , Μπάρμπας , Τζαμαλας 7, Ξανθόπουλος 14(1), Χατζής 13(3), Νατσιούλας , Πατουλιώτης 1.
ΑΕΒΔ (Κατσαφούρης) Μπαμπούρης 2, Οικονόμου , Σακκάς , Κατσάκος 17(5), Βλιώρας , Πλεσεα , Γκόριας 2, Βλάχος 3(1), Μόσιος 18(2), Καρασάββας 14(1), Μπίκας 13, Δεσλής .