Τετάρτη 17 Μαΐου 2023

Πρεμιέρα με νίκες για Lions και Palermo BC στο Ελεύθερο Πρωτάθλημα Μπάσκετ Ν.Καρδίτσας.

Με δυνατές συγκινήσεις και αναμετρήσεις που ανέδειξαν τη χαρά του αθλητισμού και την απόλαυση του μπάσκετ άνοιξε την Τρίτη 16 Μαΐου η αυλαία του Ανεξάρτητου Πρωταθλήματος Καλαθοσφαίρισης Ν. Καρδίτσας 2023.

Η αρχή έγινε με τις αναμετρήσεις της 1ης αγωνιστικής για τον 1ο Όμιλο στο ΕΑΚ της Καρδίτσας, με τους πρωτοεμφανιζόμενους «Lions» να επικρατούν των Kings με 84-60.

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι για ένα ημίχρονο, με τους Kings που πέρυσι τερμάτισαν στην 3η θέση, να μη βρίσκουν τις απαιτούμενες ανάσες στην επανάληψη ώστε να ακολουθήσουν στο ρυθμό των Lions που παρουσιάστηκαν με μεγαλύτερο βάθος στο ρόστερ τους.

Μπαζάνης-Βλάχος από τους τυπικά γηπεδούχους και Ντέμος-Τσιαμούρας από πλευράς φιλοξενούμενων ηγήθηκαν επιθετικά των ομάδων τους, με το 1ο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 22-18.

Ευμετάβλητες ήταν και οι διαφορές των δύο «μονομάχων» στη 2η περίοδο, με τους Κοβάτσεφ, Μπράχο να πρωταγωνιστούν για λογαριασμό των «Λιονταριών» που πήγαν στα αποδυτήρια με ισχνό προβάδισμα 44-40, την ώρα που Μίσσας, Τσιαμούρας και Ντέμος διατηρούσαν τους «Βασιλιάδες» μέσα στο ματς.

Στο β’ ημίχρονο η ομάδα του Αλ. Αποστολόπουλου βρήκε περισσότερες επιθετικές λύσεις, βάζοντας στην εξίσωση του σκοραρίσματος και τους Πεσλή, Παπανικολάου, Μέλλο κι έτσι το 69-53 στο 30’ έγειρε την πλάστιγγα υπέρ των Lions.

Στην τελευταία περίοδο οι δύο ομάδες προσπάθησαν να μοιράσουν το χρόνο συμμετοχής και έτσι το 84-60 δεν επιφύλασσε κάποια μεγάλη μεταβολή στην έκβαση του ματς.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 44-40, 69-53, 84-60

Lions (Αλ. Αποστολόπουλος): Κοβάτσεφ 21 (1), Μπράχος 19 (4), Βλάχος 8, Μπαζάνης 10, Πεσλής 9 (1), Μαρκάτος 5 (1), Ζιάκανος 5, Παπανικολάου 2, Μέλλος 5, Παΐδας, Περιστέρης, Κασιούρας.

Kings (Ν. Κακλαμάνος): Ντέμος 12, Παλάσκας 2, Τσιαμούρας 27 (4), Μίσσας 8 (1), Θώδης 2, Τσαρχογιάννης 1, Σιώκης 8, Τσούκας, Παπαδάκος, Τίκας.

Στην άλλη αναμέτρηση της ημέρας, οι επίσης «rookies» της διοργάνωσης, «Palermo BC» δε δυσκολεύτηκαν να κάψουν την αντίσταση των «Pla-Smo Lakers» με 42-71, ξεκινώντας με αυτόν τον τρόπο θετικά τις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις.

Ο αγώνας μετατράπηκε νωρίς σε υπόθεση των τυπικά φιλοξενούμενων, καθώς ήδη από το 1ο δεκάλεπτο είχαν ξεφύγει με σκορ 5-25.

Με ταχύτητα στο παιχνίδι τους και πολύ καλές συνεργασίες, οι αθλητές του Παναγιώτη Αρβανίτη διατήρησαν το προβάδισμά τους στο ημίχρονο παρότι οι τυπικά γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν βελτιωμένοι, κυρίως στο αμυντικό κομμάτι μειώνοντας σε 20-36 στα μισά του δρόμου.

Ο επιθετικός πλουραλισμός του Palermo BC, με τους Θεοδώρου, Αρβανίτη, Θεολόγη και Αθανασίου έκανε τη διαφορά στην επανάληψη κι έτσι η διαφορά προοδευτικά αυξανόταν.

Στο 30’ το σκορ ήταν 31-53 και η τελευταία περίοδος αποτέλεσε τυπική διαδικασία, με τις δύο πλευρές να κάνουν εκατέρωθεν το απαραίτητο ροτέισον για την απαιτητική συνέχεια.

Τα δεκάλεπτα: 5-25, 20-36, 31-53, 42-71

Pla-Smo Lakers (Λ. Ψαρρής): Ευαγγελόπουλος 9 (1), Χιδερίδης 4, Ε. Αθανασίου 7, Τόλιος 6, Παφλιάς 6 (1), Κόκκαλης 2, Σιώκος 2, Ντόκας 3 (1), Σκονδριάνης 3, Σταυρακούδης, Μπετχαβάς, Μπεκιαράκης.

Palermo BC (Παν. Αρβανίτης): Δ. Αθανασίου 5, Θεοδώρου 17 (5), Αρβανίτης 24, Θεολόγης 16, Λαμπράκης 3, Παπαγεωργίου 4, Ευαγγέλου 2, Κορκοτάρας, Γ. Γόρδιος, Γερούκης.

Kings – Palermo BC (20:00)

Το Ελεύθερο Πρωτάθλημα Μπάσκετ Ν. Καρδίτσας 2023 συνεχίζεται την Πέμπτη (18/5) με τις αναμετρήσεις της πρεμιέεας για τον 2ο Όμιλο στο ΕΑΚ της πόλης:

Sugars - Αστυνομία (18:45)

Γεωτεχνικοί - Bolt BC (21:00)