Τετάρτη 31 Μαΐου 2023

Ζόρισαν τους Kings οι Pla-Smo Lakers, «καθάρισαν» πρωτιά και αήττητο στο β’ ημίχρονο οι Lions (Ελεύθερο Πρωτάθλημα Μπάσκετ Ν.Καρδίτσας)

Με την 3η και τελευταία αγωνιστική ολοκληρώθηκαν οι αγωνιστικές υποχρεώσεις του 1ου Ομίλου στο Ελεύθερο Πρωτάθλημα Μπάσκετ Ν.Καρδίτσας 2023.

Οι αναμετρήσεις της 3ης «στροφής» διαμόρφωσαν και την τελική κατάταξη στον Όμιλο, με τους Lions να κάνουν το 3x3 και να εξασφαλίζουν την 1η θέση, επικρατώντας του Palermo BC με 67-46 για να αφήσουν τον αντίπαλό τους στην 3η θέση. Στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της αγωνιστικής, οι Kings επικράτησαν δια πυρός και σιδήρου των Plas-Smo Lakers με 69-72 και με ρεκόρ 2-1 κατέκτησαν τη 2η θέση, την ώρα που οι «Λιμνάνθρωποι» παρέμειναν στην 4η θέση, μολονότι «φλέρταραν» έντονα με την πρώτη τους νίκη στη διοργάνωση.

Πλέον, οι παραπάνω ομάδες αναμένουν την ολοκλήρωση των αγωνιστικών υποχρεώσεων στο 2ο Όμιλο για να μάθουν τους αντιπάλους τους στα πλέι-οφ, με τις σειρές να κρίνονται στα δύο νικηφόρα παιχνίδια.

Το απόγευμα της Τρίτης (30/5) οι Kings «ίδρωσαν» για να πετύχουν τη δεύτερη νίκη τους στη διοργάνωση, απέναντι στους Plas-Smo Lakers που ήταν αποφασισμένοι να πουλήσουν ακριβά το «τομάρι» τους. Ο αγώνας χαρακτηρίστηκε από λεπτές ισορροπίες και ένα δραματικό φινάλε, καθώς οι τυπικά γηπεδούχοι είχαν παροιμιώδη ευστοχία και έχασαν μοναδική ευκαιρία να προσπεράσουν στα 17” πριν το τέλος. Στον αντίποδα, οι Kings έδειξαν χαρακτήρα, μολονότι κατά τη διάρκεια του αγώνα είχαν ατυχίες, με τον Ντέμο να αποχωρεί τραυματίας, τον Τσιαμούρα να υποχρεώνεται σε ολιγόλεπτη απόσυρση στον πάγκο λόγω τραυματισμού και τον Παλάσκα να μην αγωνίζεται για τον ίδιο λόγο.

Οι Pla-Smo Lakers μπήκαν με προβάδισμα 7-2 στο ματς και μέχρι το 8’ εξακολουθούσαν να έχουν τα ηνία του αγώνα (12-6 στο 5’, 15-9 στο 7’, 15-13 στο 8’), χάρη στους Παφλιά, Κόκκαλη κι Ευαγγελόπουλο. Προς το φινάλε του δεκαλέπτου, ο Τσιαμούρας ανέλαβε δράση, η άμυνα ζώνης άρχισε να αποδίδει για τους Kings κι έτσι με σερί 0-7 ήρθε το πρώτο προβάδισμα στο ματς (15-16) για τους τυπικά φιλοξενούμενους, με την 1η περίοδο πάντως να ολοκληρώνεται με σκορ 18-18.

Το χαμηλό τέμπο στον αγώνα συνεχίστηκε, με τους Kings να περνούν ξανά μπροστά και στο 17’ το σκορ να είναι 22-28, με ένα «φτωχό» επιμέρους 4-10. Οι Pla-Smo Lakers μείωσαν στη συνέχεια σε 27-30, όμως δεν κατάφεραν να πλησιάσουν περαιτέρω κι έτσι στο ημίχρονο, το 29-35 διατηρούσε επικεφαλής του αγώνα τους Kings.

Η 3η περίοδος ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να βρίσκουν ρυθμό κι ευστοχία. Οι Pla-Smo Lakers με τον Παφλιά κατάφεραν να μειώσουν σε 38-39 στο 23’, όμως οι Kings είδαν περισσότερους παίχτες τους να συνδέονται με το καλάθι κι έτσι, Μπανιός, Μίσσας, Θώδης και Τίκας φρόντισαν για το 38-43 στο 25’. Οι τυπικά γηπεδούχοι ακολουθούσαν κατά πόδας (44-45 στο 27’, 48-49’ στο 29’) αποκτώντας πλουραλισμό στο σκοράρισμα με τους Χιδερίδη, Τόλιο, εντούτοις οι Kings έκλεισαν την περίοδο με +5, για το 48-53 στο 30’.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Pla-Smo Lakers μπήκαν δυναμικά και με σερί 5-1 μείωσαν  στο 32’ σε 53-54. Στο 34’ το ματς ξεκινούσε…από το μηδέν (57-57), με την εντυπωσιακή ευστοχία των «Λιμνανθρώπων» να τους βάζει μπροστά με 65-63 στο 36΄. Ο Μίσσας έβαλε ξανά μπροστά τους Kings (65-66) στο 37’ και ο ίδιος παίκτης τους διατήρησε μπροστά στο 38’ (66-68), όταν οι τυπικά γηπεδούχοι πίεζαν για ένα προσπέρασμα ψυχολογίας. Ο Κόκκαλης με 1/2 βολές μείωσε σε 67-68 και ο Μπανιός στο 39’ διαμόρφωσε το 67-70.

37” πριν το τέλος ο Παφλιάς μείωσε σε 69-70, οι Pla-Smo Lakers έβγαλαν την επόμενη άμυνα και είχαν ευκαιρία να προσπεράσουν για τη νίκη. Ωστόσο στα 17” ο Ευαγγελόπουλος έχασε την ευκαιρία σε λέι-απ να πετύχει γκολ-φάουλ, στη συνέχεια είχε 0/2 βολές κι έτσι πλέον οι Kings κρατούσαν την τύχη στα χέρια τους. Στα 13” ο Τσιαμούρας στάθηκε ψύχραιμος με 2/2 βολές (69-72) και στην τελευταία επίθεση των Pla-Smo Lakers, οι Kings επέλεξαν «καθαρή» άμυνα για να δικαιωθούν, καθώς ο Μίσσας έκλεψε την μπάλα από τον Παφλιά στα 4”, με το τελικό 69-72 να μην αλλάζει τα δεδομένα του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 29-35, 48-53, 69-72

Pla-Smo Lakers (Ελ. Ψαρρής – Θ. Γουλόπουλος): Παφλιάς 16 (3), Ευαγγελόπουλος 17 (1), Κόκκαλης 16 (5), Χαλιμούρδας 2, Σιώκος 4, Τόλιος 2, Σταυρακούδης 2, Χιδερίδης 8, Σκονδριάνης 2, Μπετχαβάς, Μπεκιαράκης, Μαυρόπουλος.

Kings (Ι. Μίσσας): Τσιαμούρας 24, Θώδης 9, Ντέμος 2, Τίκας 6 (1), Παπαδάκος 1, Μίσσας 10 (2), Μπανιός 16, Σιώκης 4, Τσιούκας, Τσαρχιογιάννης.

Στον αγώνα που ακολούθησε, οι Lions συνάντησαν σοβαρή αντίσταση απέναντι στο Palermo BC για ένα ημίχρονο, καθώς στη συνέχεια, «πάτησαν γκάζι» και έφτασαν στην άνετη επικράτηση με 67-46.

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μείνουν για όσο περισσότερο μπορούσαν κοντά στο σκορ και στο 1ο ημίχρονο, όχι μόνο τα κατάφεραν, αλλά έδειξαν χαρακτηριστικά αυταπάρνησης. Μέχρι τα μισά της 1ης περιόδου οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (3-2, 7-6, 10-8), με το Palermo BC να προσπερνά με 11-13 στο 7’ και 14-16 στο 9’, ενώ το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε ισόπαλο 16-16.

Η έναρξη της 2ης περιόδου έδωσε στους τυπικά φιλοξενούμενους προβάδισμα με +4 (18-22) στο 14’, όμως, ένα σερί 12-3 από τους Lions άλλαξε τα δεδομένα του αγώνα και στο 19’ το σκορ ήταν 30-23. Οι «πορτοκαλί» απάντησαν με μίνι σερί 0-4 κι έτσι στο ημίχρονο το 30-27 έδινε βραχεία κεφαλή στους τυπικά γηπεδούχους.

Με το ξεκίνημα της 3ης περιόδου, το σκηνικό του αγώνα άλλαξε άρδην. Με εξαιρετικό passing game, ευστοχία από διαφορετικούς παίκτες, zone press και εξαιρετική άμυνα, οι Lions έτρεξαν εντυπωσιακό σερί 25-2 και στο 28’ το σκορ ήταν 55-29, με τη διαφορά να εκτοξεύεται στους 26 πόντους. Το Palermo BC αντιμετώπισε προβλήματα στο σκοράρισμα, είδε παίκτες-κλειδιά του να «φορτώνονται» με φάουλ και άνοιξε το rotation για να επιβεβαιώσει το νόημα της συμμετοχής του στη διοργάνωση, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 58-31.

Στην τελευταία περίοδο η διαφορά έφτασε και σε τιμές double score (62-36) για να κλείσει στο 67-46 που χάρισε στους τυπικά γηπεδούχους την τρίτη τους νίκη σε ισάριθμα ματς και υποχρέωσε τους τυπικά φιλοξενούμενους σε ρεκόρ 1-2.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 30-27, 58-31, 67-46

Lions (Ευ. Παΐδας): Κοβάτσεφ 16 (3), Μπράχος 9, Ζιάκανος 11, Παπανικολάου 3, Αποστολόπουλος 4, Κασιούρας 2, Μέλλος 12, Πεσλής 9 (1), Μαρκάτος 1, Βλάχος, Περιστέρης, Παΐδας.

Palermo BC (Π. Αρβανίτης): Ευαγγέλου 2, Αρβανίτης 12 (1), Παπαγεωργίου 2, Λαμπράκης 8 (2), Αθανασίου 8, Θεοδώρου 3, Γόρδιος 2, Θεολόγης 9, Γούζιος, Γερούκης, Κορκοτάρας.

4. Pla-Smo Lakers 3 (0-3) 165-241 (-76)

Το Ελεύθερο Πρωτάθλημα Μπάσκετ Ν. Καρδίτσας 2023 συνεχίζεται την Πέμπτη (1/6) με τις αναμετρήσεις της 3ης αγωνιστικής για τον 2ο Όμιλο στο ΕΑΚ της πόλης:

Γεωτεχνικοί – Αστυνομία (19:00)

Bolt BC – Ρώνυμι (21:00)

Ρεπό: Sugars