Πέμπτη 18 Μαΐου 2023

Με το αριστερό ο Γ.Σ.Αλμυρού στη Β’ φάση του Πανελλήνιου Παίδων.

Mε ήττα ξεκίνησε ο Γ.Σ.Αλμυρού, τις υποχρεώσεις του για την Β' φάση  του Πανελλήνιου παίδων, καθώς  στον εναρκτήριο αγώνα του  γνώρισε βαριά ήττα με 89-42 από τον ΑΓΣΙ στο Νέο ΚΓ Ιωαννίνων.

Οι νεαροί του Τσαμπίρα, δεν ξεκίνησαν καλά τον αγώνα  με αποτέλεσμα οι παίκτες των Ιωαννίνων να πάρουν από νωρίς  διαφορά προηγούμενοι στο δεκάλεπτο με 13 πόντους (27-14). Η ομάδα του Αλμυρού δεν αντέδρασε ούτε στο δεύτερο δεκάλεπτο και ο ΑΓΣΙ έφτασε την διαφορά  στους 27 πόντους (52-25) ,  στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Το ίδιο σκηνικό είχαμε και στην επανάληψη με το σκορ τελικά να κλείνει στο 89-42.

Πρώτι σκόρερ του ΑΓΣΙ αλλά και του αγώνα ήταν οι Μάρκος 18(1) και Ντούμας 18(1), ενώ για τον Γ.Σ.Αλμυρού πρώτοι σκόρερ ήταν ο  Κανατούλας με 13 και ο  Καλλικάς με 13(2) .

ΑΓΣ Ιωαννίνων-ΓΣ Αλμυρού 89-42
Δεκάλεπτα: 27-14, 52-25, 66-38, 89-42
Διαιτητές: Κατωτικίδης, Σταμπουλής
ΑΣΓ Ιωαννίνων (Μπέγκας): Μάρκος 18(1), Ντούτσης 10, Φωτιάδης 2, Κουτρουμπάς 4, Ντούμας 18(1), Γεωργίτσης 2, Τσόλης Γ. 7, Γελαδάρης 8(2), Τσόλης Ν. 6, Αλεξίου, Καρβέλης 2, Μπόλης 12(2).
Γ.Σ.Αλμυρού (Τσαμπίρας): Κωνσταντάκος, Καραλής, Καραγεώργος 2, Πολύζος, Βαζούρας, Κανατούλας 13, Καλλικάς 13(2), Ζγουλέτας 6, Καριμάλης 8, Μπιντέλας.