Τετάρτη 24 Μαΐου 2023

Εύκολο απόγευμα και 2x2 για Lions, πρώτη νίκη για Kings (Ελεύθερο Πρωτάθλημα Μπάσκετ Ν.Καρδίτσας) Φώτο

Με τη 2η αγωνιστική στον 1ο Όμιλο συνεχίστηκε η δράση στο Ελεύθερο Πρωτάθλημα Μπάσκετ Ν.Καρδίτσας 2023.

Στον αγώνα που άνοιξε τη 2η «στροφή» του ομίλου, οι Lions δε δυσκολεύτηκαν να κάμψουν την αντίσταση των Pla-Smo Lakers, επικρατώντας με 98-54 για να κάνουν το 2x2, την ίδια ώρα που άφησαν τον αντίπαλό τους χωρίς νίκη μέχρι στιγμής στη διοργάνωση.

Με «όπλο» της το περιφερειακό σουτ και το γρήγορο passing game, η ομάδα των Βασίλη Βλάχου-Βαγγέλη Παΐδα προηγήθηκε 21-8 στο 8’, βρίσκοντας εύκολα ελεύθερα σουτ στη ζώνη που εφάρμοσαν οι τυπικά φιλοξενούμενοι. Ωστόσο, η αντίδραση των Pla-Smo Lakers που είδαν σε αυτό το διάστημα τον Κόκκαλη να «φορτώνεται» με 3 προσωπικά φάουλ, έφερε τη μείωση του σκορ σε 23-16, με σερί 2-8.

Μπράχος, Κοβάτσεφ, Μέλλος έδιναν το ρυθμό επιθετικά για τους τυπικά γηπεδούχους κι έτσι η διαφορά δεν άργησε να ξεπεράσει τις τιμές double score (46-21 στο 19’) για να «κλείσει» στο 48-23 του ημιχρόνου.

Στην 3η περίοδο η εξέλιξη του αγώνα ήταν πανομοιότυπη με τους Lions να ξεφεύγουν ακόμη περισσότερο στο σκορ, την ώρα που οι Pla-Smo Lakers είχαν καλύτερη εικόνα σε ό,τι αφορά την εκτέλεση των επιθέσεών τους αλλά δεν ήταν ιδιαίτερα εύστοχοι. Στο 36’ το σκορ ήταν 70-30 και η περίοδος ολοκληρώθηκε με το επιμέρους 29-14, για το 77-37.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν τυπικής διαδικασίας όσον αφορά στην υπόθεση νίκη, εντούτοις, αγωνιστικά υπήρξε ισορροπία και η ομάδα του Λευτέρη Ψαρρή βρήκε ρυθμό με τους Παφλιά, Ευαγγελόπουλο, Χιδερίδη και προσπάθησε να αντισταθεί. Παρόλα αυτά, ο αγώνας είχε πάρει ήδη το δρόμο του, οι δύο ομάδες μοίρασαν το χρόνο συμμετοχής στους παίχτες τους κι έτσι, το 98-54 ήρθε φυσιολογικά.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 48-23, 77-37, 98-54

Lions (Β. Βλάχος-Ευ. Παΐδας): Μέλλος 17 (2), Πεσλής 15 (2), Κοβάτσεφ 20 (2), Μπράχος 20 (6), Ζιάκανος 5, Μαρκάτος 6, Κασιούρας 6, Περιστέρης 5, Μπαζάνης 4.

Pla-Smo Lakers (Ελ. Ψαρρής): Ευαγγελόπουλος 17, Παφλιάς 15 (3), Χιδερίδης 12, Χαλιμούρδας 2, Τόλιος 4, Κόκκαλης 4 (1), Σκανδριανός, Μπετχαβάς, Σιώκος, Ντόκας, Μαυροπάνος.

Στο δεύτερο -χρονικά- παιχνίδι της ημέρας, οι Kings πήραν το ντέρμπι απέναντι στο Palermo BC, σε ένα ματς όπου ο ανταγωνισμός ήταν σαφώς μεγαλύτερος.

Η ομάδα του Νίκου Κακλαμάνου επικράτησε με 70-67, έχοντας ένα «ισχνό» προβάδισμα από τα τέλη του 1ου ημιχρόνου ως το φινάλε της αναμέτρησης, νιώθοντας όμως την «καυτή» ανάσα των τυπικά φιλοξενούμενων που ακολουθούσαν κατά πόδας και «φλέρταραν» με την προσπέραση.

Στην 1η περίοδο, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και με εκατέρωθεν μίνι σερί, το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια. Το 8-2, μετατράπηκε σε 9-11 στο 6’ και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους τυπικά φιλοξενούμενους να είναι μπροστά με 16-18.

Με μπροστάρηδες τους Παπαγεωργίου και Αρβανίτη, το Palermo BC μπήκε καλύτερα στη 2η περίοδο και προηγήθηκε 17-26 με σερί 1-8. Η απάντηση ήρθε με τον Τσιαμούρα για τους Kings που με δικό τους σερί 9-0 ισοφάρισαν σε 26-26 στο 15’, ενώ στο ημίχρονο προσπέρασαν, έχοντας ανεπαίσθητο προβάδισμα (32-29).

Οι Kings μπήκαν στην 3η περίοδο με τον τρόπο που ολοκλήρωσαν τη 2η και έτσι στο 24’ προηγήθηκαν με 41-31, ανεβάζοντας τη διαφορά σε διψήφια τιμή και βάζοντας τους Μίσσα, Μπανιό στην επιθετική εξίσωση. Ωστόσο, οι τυπικά φιλοξενούμενοι δεν το έβαλαν κάτω, απάντησαν με δικό τους σερί 2-9 και μείωσαν στο 26΄ σε 43-40, με τους Θεοδώρου, Θεολόγη, Αθανασίου και Αρβανίτη να προσφέρουν βάθος στο σκοράρισμα της ομάδας τους. Παρά την πίεση του Palermo BC, οι Kings δεν έχασαν την ψυχραιμία τους και διατήρησαν το προβάδισμά τους κάνοντας επιμέρους σερί 7-0 (50-40 στο 27’) και «κλείνοντας» το 3ο δεκάλεπτο με +8 (54-46).

Στην 4η περίοδο οι «Βασιλιάδες» φαινόταν να ελέγχουν το ρυθμό και στο 35’ ήταν μπροστά με 62-53, συνεχίζοντας την άμυνα ζώνης. Παρόλα αυτά, το Palermo BC έκανε τη δική του προσπάθεια να ανατρέψει την κατάσταση και στο 38’ μείωσε σε 66-60, με το ματς να έχει πάει περισσότερο στην επαφή. Στο 39’ οι τυπικά φιλοξενούμενοι μείωσαν και σε 67-63. Ο Τσούκας με 1/2 βολές, 24” πριν το τέλος έκανε το 67-63 και ο Ντέμος από το ίδιο σημείο είχε 2/2, για να διαμορφώσει το 70-63, 18” πριν το φινάλε. Ο Θεολόγης μείωσε σε 70-65 με 11” να απομένουν, ο Μίσσας είχε 0/2 βολές στη συνέχεια για τους Kings και στην εκπνοή ο Κορκοτάρας διαμόρφωσε το τελικό 70-67, σε ένα διάστημα που ο χρόνος δεν ήταν σύμμαχος των «Πορτοκαλί».

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 32-29, 54-46, 70-67

Kings (Ν. Κακλαμάνος): Τσιαμούρας 31 (4), Παλάσκας 7, Μίσσας 9 (1), Ντέμος 6, Μούντσιος 5, Μπανιός 11 (1), Τσούκας 1, Θώδης, Παπαδάκος.

Palermo BC (Π. Αρβανίτης): Γερούκης, Αρβανίτης 23 (2), Αθανασίου 7 (1), Παπαγεωργίου 8, Γόρδιος 2, Θεοδώρου 6 (1), Κορκοτάρας 2, Θεολόγης 19, Ευαγγέλου.

Lions-Palermo BC (19:30)

Το Ελεύθερο Πρωτάθλημα Μπάσκετ Ν. Καρδίτσας 2023 συνεχίζεται την Πέμπτη (24/5) με τις αναμετρήσεις της 2ης αγωνιστικής για τον 2ο Όμιλο στο ΕΑΚ της πόλης:

Sugars – Γεωτεχνικοί (18:00)

Αστυνομία BC – Ρώνυμι (20:00)

Ρεπό: Bolt BC