Σάββατο 2 Απριλίου 2022

Κοντά στην Άνοδο η Ανόρθωση μετά από μεγάλη νίκη επί των Δαναών Τρικάλων.

Την 22η νίκη σε 24 αγώνες πέτυχε η Ανόρθωση που επικράτησε μέσα στα Τρίκαλα της μαχητικής ομάδας των Δαναών με σκορ 64-81.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι στον αγώνα και κατέκτησαν δίκαια τη νίκη, ενώ ουσιαστικά καθάρισαν το ματς από το πρώτο μέρος .

Η Ανόρθωση ξεκίνησε το μάτς αποφασισμένη και με εντυπωσιακά καλάθια μόλις στο 4’ προηγήθηκε με +12(4-16) ενώ ο Παπαιωάννου με σουτ στην εκπνοή του δεκαλέπτου με τρίποντο διαμόρφωσε το 13-26 της πρώτης περιόδου υπέρ της ομάδας του.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το δεύτερο δεκάλεπτο με τους Βολιώτες να συνεχίζουνε με το πόδι στο γκάζι και με επιμέρους σκορ (11-21) πήγαν στα αποδυτήρια με διαφορά 23 πόντων (24-47).

Στο τρίτο δεκάλεπτο έπεσε ο ρυθμός, οι γηπεδούχοι που αγωνίσθηκαν με πολύ πάθος και ενθουσιασμό, κάτι που τους διακρίνει σε όλη τη φετινή σεζόν, έριξαν στο 30’ τη διαφορά στο -19(42-61). Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι παίχτες του Γιάννη Τσίμα με πολύ πάθος έτρεξαν ένα σερί 16-6, ρίχνοντας τη διαφορά στους 9 πόντους (58-67) στο 34’ με τον Βολιώτη τεχνικό να καλεί εσπευσμένα τάιμ αούτ. Το μάτς πήρε φωτιά μιας και οι πολυάριθμοι φίλαθλοι που κατέκλυσαν το κλειστό της Μπάρας ξεσηκώθηκαν ενώ παρακολουθούσαν ένα σπουδαίο παιχνίδι, με μεγάλα καλάθια και από τις δυο ομάδες. Η άμυνα ζώνης όμως που επέλεξε ο Μιχάλης Καπουρνιώτης αποσυντόνισε τους γηπεδούχους που δεν μπόρεσαν να βρουν λύσεις ενώ υπέπεσαν και σε αρκετά λάθη. Στον αντίποδα οι έμπειροι αθλητές της ομάδας του Βόλου στα τελευταία 6 λεπτά με επι μέρους σκορ 6-14 διαμόρφωσαν το τελικό σκορ 64-81, μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς των φιλοξενούμένων αφού πλέον απέχουν μόνο μία νίκη μακριά από το να στεφθούν πρωταθλητές και να πετύχουν την άνοδο στη Γ’ Εθνική.

Αν επιτευχθεί η άνοδος, αυτό θα είναι κάτι εντυπωσιακό αφού η ομάδα του Βόλου μέσα σε 3 χρόνια ζωής θα έχει πετύχει την τρίτη συνεχόμενη άνοδο. Για τους γηπεδούχους που παρατάχθηκαν χωρίς τους Πολύζο - Δουβλαντώνη, κορυφαίοι ήταν οι Δροσόπουλος και Ζαχόπουλος που πέτυχαν αμφότεροι από 20 πόντους, ενώ από τους νικητές που παρατάχθηκαν χωρίς τους Γεωργίου & Φιλίππου, διψήφιο αριθμό πόντων πέτυχαν τέσσερις έμπειροι παίχτες (Μπόγδανος, Ζαρογιάννης, Τσώλης, Καραγεώργος) που μαζί σημείωσαν 65 πόντους.

Στα αξιοσημείωτα του παιχνιδιού η επιστροφή στο παρκέ του Τσικρικά για τους Δαναούς μετά από πολύμηνη αποχή.

Δαναοί - Ανόρθωση  64-81
Δεκάλεπτα:  13-26, 24-47, 42-61, 64-81
Διαιτητές: Παγώνης - Ξέρας
Δαναοί (Βασιλειάδης-Τσίμας) Τόλιος 4, Δροσοπουλος 20, Σδράκας 2, Ραμίδης 1, Ντούρβας 9(1), Ζαχόπουλος 20(3), Πατιτάκης 3, Πιτσαρής 4, Παπαθεοδώρου 1, Τσικρικάς,Παπαϊωάννου
Ανόρθωση (Καπουρνιώτης): Καραγεώργος 10(3), Μπέας, Γαλανάκης, Κοντάκης, Καραθανάσης 4,  Μπόγδανος 23(2), Παπαιωάννου 5(1), Τσώλης 17(1), Τζούμας, Ζαρογιάννης 15.